Systém bude fungovat jednoduše. Lékař se při příjezdu k případu připojí k internetu, zadá do počítače některý z identifikačních údajů pacienta - buď jméno, nebo rodné číslo - a systém mu pak okamžitě "vyplivne" stručnou a přehlednou kartu.
"U každého pacienta vytvoříme soubor dat důležitých právě pro záchranku - jaké léky pacient používá, na co je alergický, jestli je diabetik, jaké závažné zákroky dříve podstoupil," vysvětlil MF Dnes šéf IZIPu Jiří Pašek. Do karet by se mohlo také zanášet telefonní číslo osoby, kterou mají lékaři kontaktovat, když se s pacientem něco stane.
"Pro klienty to může být velký přínos. Známe případy, kdy ke starší paní přijela sanitka a ona lékaři přinesla šanon lékařských zpráv, kde musel složitě hledat diagnózu," komentovala věc mluvčí pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková.
Citlivé údaje prý zůstanou zachovány. "U nás to funguje tak, že každý vstup záchranky do elektronické karty je monitorován," dodala.
V současnosti má Internetovou zdravotní knížku kolem dvou milionů lidí, většinou pojištěnců VZP, která ji nabízí zdarma. Do budoucna by měl být systém komplexní a měl by platit pro všechny občany.
Čtěte:
Lidé volají záchranku, aby se vyhnuli placení poplatků
Vedení záchranné služby Plzeňského kraje odchází, kvůli penězům
Foto: uszsmsk.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par