Ilona Švihlíková má strach: Válka. Západ se jen tak nesmíří...

13.05.2020 9:52 | Zprávy

V rozhovorové sérii Martiny Kociánové Kupředu do minulosti se objevil již čtvrtý díl povídání s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou. Tentokrát se týkal mezinárodních vztahů, a to jak politických, tak ekonomických. Ekonomka rozebrala především nevýhody společné evropské měny, která podle ní nikdy nebude fungovat. A také zásadní proměnu světa v důsledku posilování Číny. Více než rostoucí asijské velmoci bychom se prý měli bát toho, jak se Západ, zejména USA, smíří se svou ztrátou vlivu.

Ilona Švihlíková má strach: Válka. Západ se jen tak nesmíří...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Moderátorku Martinu Kociánovou zaujalo, že stále slyší, jak v reakci na pandemii skončí globalizace, pak si doma pustí Českou televizi a tam slyší, že máme šup šup přijmout euro. Tak jak to tedy je? Švihlíková přitakala, že argument, že v časech krize je třeba být součástí nějakého velkého spolku, zní pěkně, takže není divu, že jej fanoušci eura oprášili. Z pohledu ekonomky o něm ale dost pochybuje.

„Euro, potažmo eurozóna, která tvoří základ, je špatně fungující měnová unie,“ obává se. Dokonce tak špatně, že samo euro způsobuje krize, což už dnes uznává řada ekonomů. Právě euru se totiž „povedlo“, že v EU vytvořilo druhou periferii. Po periferii východní, tvořené novými členskými státy, vytvořilo periferii jižní – Řecko, Kypr, Itálii, a do značné míry i Francii.

Hlavní problém vidí v tom, že společná unijní měna vznikla jako naprostá hurá akce, kdy se řeklo, když máme společný trh, tak si na něj pořídíme společnou měnu. Ta přitom nebyla vůbec nezbytná. A Švihlíková připomíná, že všechny historické pokusy o měnovou unii, propojující více států, dopadly špatně. S jedinou výjimkou Německa v devatenáctém století, kdy se měnová unie postupně integrovala ve společný stát. „Jenže toto nikdo z politiků neřekl, a teď už to vůbec neřekne, protože by ho vlastní občané umlátili,“ pokrčila rameny ekonomka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Miluji Evropany, ale toto se musí změnit. J. D. Vance poslal zásadní vzkaz

18:18 Miluji Evropany, ale toto se musí změnit. J. D. Vance poslal zásadní vzkaz

J. D. Vance, americký viceprezident, který stojí po boku Donalda Trumpa, poslal jasný vzkaz ukrajins…