Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa byl vpád armád Sovětského svazu, Polska, Maďarska, Bulharska a Německé demokratické republiky, který započal 20. srpna 1968.
Tehdy vojska přijela na základě tzv. „zvacího dopisu“, který podepsali členové konzervativního křídla komunistické strany. Ústřední výbor KSČ invazi odsoudil a zanedlouho vojska zatkla vedoucí představitele strany v čele s Alexandrem Dubčekem.
Vojska Sovětského svazu zůstala na území Československa až do roku 1991. V souvislosti s invazí přišlo 137 lidí o život a 500 lidí utrpělo vážné následky. Po okupaci emigrovalo asi 300 tisíc lidí
K tomuto významnému historickému milníku moderních českých dějin připojil svůj pohled šéf Pirátů Ivan Bartoš.
„V ranních hodinách 21. srpna 1968 začala okupace naší země vojsky pěti armád Varšavské smlouvy v čele s vojáky Sovětského svazu. Dnes od toho rána uplynulo přesně 53 let…,“ vzpomíná Bartoš, který když čte či poslouchá vzpomínky pamětníků na pražské jaro, cítí z nich obrovskou touhu velké části společnosti po změně.
„Touhu obyčejných lidí – studentů, ale i maminek a tátů – po životě v alespoň trochu svobodnější společnosti, ve které jim nikdo nebude diktovat, co si mají myslet a co mají dělat,“ pokračuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.