Ivan Hoffman a co je nutné: Porazit cenzory i byrokraty, vzít rozum do hrsti

28.11.2024 4:44 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA „Vždy zde bude strach, že slovo změní svět. Současně zde vždy bude víra, že umlčením slova lze změně zabránit,“ píše ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz publicista Ivan Hoffman. Bude podle něho nutné zvítězit nejen nad cenzory, ale i nad byrokracií. A také bude potřeba vzít rozum do hrsti.

Ivan Hoffman a co je nutné: Porazit cenzory i byrokraty, vzít rozum do hrsti
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Pokud jde o slovo, jsou dvě iluze, kterých se slovo nikdy nezbaví. Vždy zde bude strach, že slovo změní svět. Současně zde vždy bude víra, že umlčením slova lze změně zabránit. Není náhoda, že právě v dnešních časech, kdy ve vzduchu visí změna, vznikla Společnost pro obranu svobody projevu jako protiváha iniciativ, které se naopak angažují v ochraně společnosti před „dezinformacemi“. Jde tu o dilema, zda společnost potřebuje svobodu slova, anebo obranu před svobodným slovem, tedy cenzuru.

Motorem civilizace je lidská kreativita. Co civilizaci ohrožuje, je chaos. Společnost stagnuje, je-li omezována svoboda jednotlivce, a upadá, jsou-li bezprizorní jednotlivci ponecháni svému osudu. Na dnešní době je alarmující, že současně s všudypřítomnou byrokratickou regulací, jež omezuje svobodu, pozorujeme i alergii systému na regulací poškozené jednotlivce, po kterých se chce, aby se o sebe postarali sami. Stát, který občanům negarantuje životní jistoty (není prý zde od toho), jim současně komplikuje anebo rovnou zakazuje sebeobranu.

Nikdy v historii nedosáhla regulace lidské činnosti tak obludných rozměrů, jaké dnes panují v Evropské unii. Populární bloger Vidlák dokonale zesměšnil unijní zemědělskou politiku konstatováním, že kdo chce dnes prodat hlávku zelí, potřebuje k tomu stostránkový manuál. Bruselští byrokrati svedou zdecimovat automobilový či chemický průmysl anebo prosadit normy, jimiž se docílí nedostupnost bydlení, a současně z jedné vody na čisto likvidují i drobné a střední podnikatele, aby se nepletli pod nohy protežovaným globálním producentům.

Ekonomická totalita přišla ruku v ruce s názorovou totalitou, takže cesta z civilizační krize bude vyžadovat vedle porážky cenzorů také vítězství nad byrokracií. Problém je třeba pojmenovat, aby bylo možné ho řešit. A je třeba ho řešit, nestačí ho pouze pojmenovat. Nabízejí se dvě provizorní možnosti, jak dočasně pořešit současnou kalamitu. Jedna možnost je vrátit se k socialismu, druhá možnost je obnovit kapitalismus. V dnešní mafiánské totalitě, kdy nefunguje ani centrální plánování, ani svobodný trh, je občan obětí globální oligarchie, která nikomu neskládá účty, nikomu není odpovědná.

Návrat k normálu předpokládá zúčtovat s nadnárodními korporacemi: Buďto je znárodnit, anebo zprivatizovat. Představují ekonomickou rakovinu, která nejde dohromady ani se socialismem, ani s kapitalismem. Jejich vymýcení je rychlé a jednoduché jako každá revoluce, ale je to řešení, které dlouho nevydrží. Dlouhodobým řešením je pouze konvergence systémů, tedy nový společenský řád, který bude kombinovat to dobré z různých společenských systémů, co už člověk vymyslel. Lapidárně řečeno, půjde o sociálně atraktivní kombinaci svobody a solidarity.

V období, které je před námi, bude důležité vzít rozum do hrsti a absolvovat otevřenou debatu, jak restartovat evropskou civilizaci. Svoboda projevu bude smysluplnější než cenzura a její sestra autocenzura. Naše civilizace se nachází ve stavu klinické smrti a žádný nápad, jak ji resuscitovat, si nemůže dovolit umlčet. Svět se určitě změní, tento stav je neudržitelný. Jde o to, aby se tento neudržitelně špatný stav nezměnil k horšímu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Mívám občas přání,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 28.11.2024 9:40:41
třeba shlédnout debatu Lipavského s Lavrovem nebo třeba čínského Si Ťin Pchinga s PePou 107. Podobně by mě pobavila diskuse pana Hoffmana s Fialou. Pan Hoffman mi připomněl mé naivní představy z Listopadu 89. kdy jsem dětinsky očekával, že si vezmeme z toho, co se nabízí, vždy to lepší a začneme s čistým stolem. Ano, byl jsem zastáncem toho, čemu se říkalo "třetí cesta". Zatímco my jsme se hned na začátku všeho zbavili, dobrovolně se podřídili každému, kdo šel zrovna okolo a do čela si postavili morální trosky, tu třetí cestu uchopila Čína, která shodou okolností začala taky v roce 1989. A výsledek? To, co říkal nedávno pan Fico: Čínu už nedoženeme, i kdyby nám běžela naproti.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Morální vzor a příkladná osobnost“. Po české občanské ceně usiluje Mádl o Oscara

9:37 „Morální vzor a příkladná osobnost“. Po české občanské ceně usiluje Mádl o Oscara

Jiří Mádl, známý český herec a režisér, byl oceněn prestižní Cenou Ď za to, že je vnímán jako moráln…