Ukrajina tok ropy do Evropy 4. srpna zastavila, jelikož od Ruska neobdržela platbu tranzitních poplatků. Agentura Bloomberg poukázala na to, že neobdržením platby byla porušena dohoda společností Transněfť a Ukrtransnafta o tranzitu ruské ropy přes ukrajinské území, jež vyžaduje, aby byly tranzitní poplatky uhrazeny s předstihem a v plné výši.
Ruský provozovatel ropovodu Transněfť potvrdil, že ukrajinskému provozovateli Ukrtransnafta skutečně platba dle smlouvy nedorazila, nešlo však z jeho strany o záměr. Transněfť na Ukrajinu platbu v červenci zaslal, ale ta se vrátila zpět na jeho účet.
Problém totiž podle vyjádření Gazprombank pro agenturu Reuters způsobují sankce ze strany Evropské unie a samotný Transněfť uvádí, že se snaží získat povolení pro realizaci transakce a že rovněž zkoumá alternativní možnosti, jak poplatky uhradit.
Věc potvrdil také mluvčí MOL a Slovnaft Anton Molnár. „Podle našich informací došlo k technickým problémům na úrovni banky v souvislosti s úhradou tranzitních poplatků z ruské strany,“ uvedl Molnár v prohlášení, které citovala agentura Al-Jazeera.
Zastavení jižní větve Družby, jež přivádí ruskou surovinu do Maďarska, na Slovensko a do Česka, na samotnou cenu ropy Brent mělo vliv jen několik hodin a surovina i přes tento krok začala opět zlevňovat, problém tak představuje především pro země střední Evropy. Severní trasa vedoucí ropu Polsku a Německu zůstává nepřerušena.
Maďarská ropná společnost MOL a její slovenská rafinerie Slovnaft upozorňují na nutnost obnovení dodávek a zahájila již proto s ruskými i ukrajinskými provozovateli jednání. Ve hře je prý to, že tranzitní poplatky budou Ukrajině chodit skrze společnosti Slovnaft nebo MOL.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rak