Pořad začal definicí současné situace. Kocáb mínil, že se rozevírají nůžky mezi dobrým nebo špatným záměrem na jedné straně a neschopností na druhé. „Já vidím, že jsme promeškali mnoho věcí, které jsme mohli lehce udělat v tom období mezi první a druhou vlnou a my jsme je prostě neudělali,“ řekl. A jako příklad dal, že se v Česku nevyrábějí masově respirátory FP3. „Proč se neválí v takovýchto hromadách v našich obchodech a proč na základě důrazného doporučení si občané nevezmou svou bezpečnost do vlastních rukou?“ ptal se. A přidal ještě jednu myšlenku, totiž že Andrej Babiš jarní úspěchy vztáhl na sebe, ale ve skutečnosti se jednalo o práci a sebeochranu občanů. „Oni se chránili, oni začali šít roušky. Nyní občané už nechtějí, už toho měli jakoby dost, možná se ten názor zase změní, a najednou vidíme, že vláda se svými opatřeními nic nezmůže.“ Odpovědnost je tedy dle Kocába opět na občanech.
Kupka vyzval, abychom se podívali do Německa, kde epidemie neplní první stránky novin a nepanuje mediální hysterie. „Lidé k tomu prostě přistupují tak, že je to něco, s čím se musí vypořádat.“ Soukup ovšem namítl, že Němci mají stejná čísla jako my, ale jsou osmkrát větší. Kupka dořekl, že právě o to jde, že pokud podlehneme hysterii nebo vzteku, tak nic nezmůžeme.
Foldyna mínil, že v tématu je příliš politiky, zvláště kvůli tomu, že se blíží krajské volby. Soukup se dotázal, zda politici, co se týče krize, mluví pravdu a poslanec SPD řekl, že nemluví právě proto, protože situace je zpolitizovaná. „Není to upřímné. Kdyby to bylo upřímné, tak prostě musíme jasně ukázat, že jsme schopni ten problém řešit, že máme své vastní kapacity, že je budeme podporovat a že budeme zavádět plošná opatření v epicentrech té nákazy, ale ne takto obecně.“
Kocáb řekl, že od Andreje Babiše se už pravda očekávat nedá, protože pořád mění názory a výstupy. „Neříkám, že úmyslně lže, ale je tam určitý typ zmatku,“ dodal. „Je potřeba nahradit názor jedince kolektivním názorem Ústředního krizového štábu podle zákona, který bude samozřejmě obsazen reprezentativním způsobem. A tomu by ten národ mohl opět uvěřit,“ navrhoval. Podle něho ani Babiš ani Jan Hamáček autoritu nemají. Ovšem Kupka namítl, že pak nemá s čím pracovat, protože dle krizového zákona štáb vede ministr vnitra. „Říkáte-li, že červený svetr tu autoritu nemá a nemá ji ani Andrej Babiš, ale my tady nikoho jiného nevykouzlíme,“ podotkl.
„Já si tedy myslím, jestli skutečně ta exponenciála naroste a ty matematické výpočty jsou nemilosrdné, tak to tu vládu musí smést spolu s tou politickou reprezentací, která je za to odpovědná. Pokud ta exponenciála skutečně bude,“ řekl moderátor.
Foldyna mínil, že krizový štáb není třeba, protože nejsme v krizi. „Ale vláda by měla tlumočit stanoviska validních orgánů a lidí, kteří tomu rozumí, nikoliv politické proklamace,“ kritizoval Babišovo vyjadřování Foldyna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas