Jeden z pěti Němců věří, že na Ukrajině je to jinak. Úplně jinak

06.05.2022 14:03 | Zprávy

Ruská státní média v souladu se státní politikou hovoří o ruském vpádu na Ukrajinu jako o „speciální vojenské operaci“ a hovoří o nutnosti denacifikovat Ukrajinu a o nutnosti bránit ruské zájmy. Průzkum Centra pro monitorování, analýzu a strategii (Cemas) ukázal, že tomuto narativu věří také až 20 procent Němců.

Jeden z pěti Němců věří, že na Ukrajině je to jinak. Úplně jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka

Ukazuje se, že nejen Česko se v časech ruské války musí bránit ruským dezinformacím o Ukrajině. Až 20 procent Němců prý věří, že se Putin musí na Ukrajině bránit proti „globálním elitám“. Ukázal to průzkum Centra pro monitorování, analýzu a strategii (Cemas), jenž naznačil, že část německé společnosti věří i ve spiknutí na Ukrajině, kterému musí Rusko čelit.

Informace o průzkumu přinesl Redaktions Netzwerk Deutschland a převzal server německého list Die Welt.

V podobné teorie věří především voliči Alternativy pro Německo a Die Linke.

Mezi voliči AfD to bylo dokonce téměř 60 procent. Mezi levicovými voliči to bylo 26 procent a mezi voliči FDP kolem 15 procent. Voliči CDU/CSU (necelých dvanáct procent) a SPD (kolem deseti procent) se naopak v tomto ohledu téměř nelišili. Nejnižší byl souzvuk s konspiračními ideologickými voliči u zelených voličů. Konspiračním teoriím v této voličské skupině věří jen 4 procenta dotázaných.

„Téměř sedm procent plně souhlasilo s nepodloženým konspiračním příběhem, že Ukrajina provozuje tajné laboratoře na výrobu biologických zbraní společně s USA, a dvojnásobek respondentů s tvrzením o biologických laboratořích souhlasil částečně,“ uvedl list.

Do třetice průzkum také ukázal určitou spojitost mezi konspiračními teoriemi o covidu a teoriemi o Ukrajině. Ten, kdo věří v konspirační teorie o covidu, je náchylnější věřit konspiračním teoriím o Ukrajině.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…