„Ekonomická fronta českých novinářů se příliš nemění. Přijetí státního rozpočtu vládou je pro tyto lidi vesměs zcela nepolíbené praxí a pohybující se stále v zajetí odumřelého neoliberalismu příležitostí předvést své omšelé názory. Ano, jsou to titíž publicisté, kteří po sedm let podporovali Topolánkovu a poté Nečasovu vládu. Tedy vlády, které nejprve zavraždily vysoký hospodářský růst, aby jej posléze vyměnily za recesi a stagnaci trvající až do konce dnů vlád pravice v roce 2013,“ poznamenává Paroubek.
Kritizuje např. Lenku Zlámalovou, Pavla Párala nebo Lukáše Kovandu za to, že nabádají vládu k něčemu, co vlastně nedává smysl. Volají po co nejnižším schodku, aniž berou v potaz, že ekonomický růst je třeba podpořit. Vláda má navíc odpovědnost za policisty, učitele a další státní zaměstnance, bez nichž se neobejdeme. Levice si toho byla vždy vědoma a cítil to tak prý i Jiří Paroubek, který českou vládu vedl v letech 2005 a 2006.
Když opouštěl křeslo premiéra, měl jeho nástupce Mirek Topolánek k dispozici 156 miliard v rozpočtové rezervě, a to je něco, na co ekonomičtí analytici často zapomínají a levici kritizují za to, že zemi zbytečně zadlužila. Pravice následně použila vytvořené rezervy na krytí schodku.
„Ten pak byl nikoli faktických 80 miliard korun, ale účetně pouhých 20 miliard korun. A Kalousek byl nejlepším ministrem financí na světě. No a zbytek těchto rezerv byl vlastně spálen v roce 2009 při pokrytí obřího finančního schodku fakticky dosahujícího 224 miliard korun,“ uzavírá svůj komentář expremiér.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp