Jurečka přivedl na tiskovku Romy, děkovali za dávky. Ostuda, zuří jiní. A hádka i mezi lidovci

08.02.2025 22:28 | Monitoring

Vytvořením tzv. superdávky chce ministr Marian Jurečka podle svých slov zjednodušit systém. Zatím se mu povedlo alespoň to, že poštval proti sobě dvě skupiny Romů. Jedni Jurečkův návrh vítají, druzí ho kritizují. Nelíbí se jim mimo jiné to, že ministr Romy veřejně prezentoval jako jediné příjemce sociálních dávek.

Jurečka přivedl na tiskovku Romy, děkovali za dávky. Ostuda, zuří jiní. A hádka i mezi lidovci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Celostátní konference KDU-ČSL podpořila Jurečku, za své lživé výroky ohledně vánočního večírku nepadl

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) údajně připravuje historicky největší reformu v oblasti sociálních dávek. Reaguje tím prý mimo jiné na stávající složitost systému. Nově má státní podpora oceňovat snahu klientů pracovat nebo plnit řádnou školní docházku dětí. S nahrazením čtyř dávek jednou novou by se měla zjednodušit administrativa. Místo čtyř žádostí budou lidé podávat jen jednu.

„Změny, které navrhujeme, jsou revoluční. ČR má systém dávek navržený prakticky před 30 lety. Je tedy nyní již zastaralý, neefektivní a nepřehledný. V současné době mnoho chudších domácností v nouzi již pobírá kombinaci různých dávek. V systému také chybí prvek motivace k aktivnímu řešení vlastní životní situace. Chceme, aby lidé nebyli pasivní a jen čekali na dávky. Naopak budeme podporovat aktivitu a snahu postarat se o sebe,“ shrnul ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Plně souhlasím s návrhem pana ministra

Poprask se však strhl poté, co Jurečkovu reformu podpořili na tiskové konferenci po jednání sněmovního sociálního výboru hned dva představitelé romských organizací, René Baláž z iniciativy Nová Vize 2020 a Lubomír Obst z organizace Unie Romů – Restart plus.

„Naše komunita se chce aktivně podílet, nechceme už být jenom pobírači sociálních dávek, chceme si hledat vhodné zaměstnání. Tento zákon nám připadne jako motivační, protože lidi povzbuzuje k tomu, aby si práci hledali,“ uvedl podle serveru Romea.cz Baláž.

„Plně souhlasím s návrhem pana ministra. Jsem rád, že se tím dá postavit proti chudobě a že se řeší otázka bydlení v nedůstojných podmínkách,“ řekl Obst.

Dávky nepobírají jen Romové

Toto vystoupení je však trnem v oku jiným Romům, které reprezentuje RomanoNet, zastřešující platforma romských a proromských organizací.

„RomanoNet vyjadřuje zásadní znepokojení nad schválením reformy sociálních dávek sněmovním sociálním výborem a jejím dalším projednáváním vládou bez adekvátního zapojení odborné veřejnosti a zástupců dotčených komunit. Zároveň se musíme ohradit proti stereotypnímu způsobu prezentace systémových změn. Na oficiální tiskové konferenci ministra práce a sociálních věcí dne 5. února byli Romové prezentováni jako výluční beneficienti dávkového systému, což považujeme za zcela nepřijatelné. Samotná účast Romů bez zastoupení dalších skupin, které jsou také příjemci dávek, vytváří zkreslený a nepravdivý obraz romské komunity. Tento krok nejenže přispívá k posilování předsudků, ale zároveň odvádí pozornost od skutečných problémů, které reforma přináší,“ stojí v prohlášení zastřešující platformy romských a proromských organizací.

Milion lidí na hranici chudoby

V prohlášení se dále uvádí, že v České republice je přibližně milion lidí na hranici chudoby. Jurečkova reforma však namísto posílení aktivní politiky zaměstnanosti, dostupného bydlení a prevence dluhových pastí zavádí restriktivní opatření, která mohou ohrozit ty nejzranitelnější.

„Snaha o zefektivnění se v tomto případě mine účinkem, neboť mnoha jednotlivcům a rodinám hrozí ztráta bydlení a ještě hlubší propad do chudoby. Mnozí z těchto lidí žijí na hranici existenčního minima a nemají žádné finanční rezervy. Pro osoby žijící od výplaty k výplatě může být takto razantní zásah fatální a výrazně zhoršit jejich životní situaci. Všechna následná řešení budou mnohonásobně nákladnější a mohou také vést ke zbytečnému zapojení represivních složek,“ upozorňuje RomanoNet.

Stát dotuje vybydlené byty

Reformu naopak vítá Jurečkův partajní kolega a europoslanec Tomáš Zdechovský, který se vyjádřil na svém facebookovém profilu. Řada Romů podle něj už má plné zuby stereotypů, že jsou neustále vykreslováni jako „chudáci“ závislí na sociálních dávkách, a proto podpořili Jurečkovu jednotnou dávku. Dále uvedl, že na Ostravsku, Ústecku, Mostecku či Chomutovsku se kšeftuje s chudobou – stát dotuje vybydlené byty až do výše 25 000 Kč, ačkoli běžné nájemné by se pohybovalo spíše okolo 8 000 Kč.

„Právě proto někteří Romové volají: ,Dejte Romům práci, nikoliv sociální dávky!' Tato iniciativa ale naráží na odpor ze strany některých romských organizací,“ napsal Zdechovský.

Reformu opětovně podpořil také Baláž. Ministr Jurečka má podle jeho slov plnou podporu všech lidí z minority, které Baláž zastupuje. „Za panem Jurečkou a za touhle novelou zákonů pevně stojím a souhlasím s touto reformou,“ uvedl v komentáři k příspěvku Tomáše Zdechovského.

Komentář René Baláže

 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Naďa Borská

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 6 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Slovensku škodil, kde mohl“. Pod Tatrami vzniká drsná kniha o Havlovi, u nás máte ochutnávku

18:48 „Slovensku škodil, kde mohl“. Pod Tatrami vzniká drsná kniha o Havlovi, u nás máte ochutnávku

„Slováky měl za ‚potížisty‘, kteří ho otravovali jako nějaká vzdálená část republiky, kde chce vládn…