„Pan ředitel v zoo by si měl zkontrolovat klece s primáty,“ okomentoval na svém Twitteru důchodce Paulczyňski fotografii, na které je černošský demonstrant při víkendové demonstraci pod názvem Black Lives Matter, která se konala o víkendu v Praze před americkou ambasádou. Demonstrace proběhla v reakci na násilnou smrt George Floyda při zatčení v americkém městě Minneapolis.
Tento příspěvek zvedl Jurečku ze židle, neboť je podle něj rasistický, a rozhodl se vše řešit právní cestou. „Současná vlna nenávisti na sociálních sítích je obrovská a už mě to opravdu štve. Proto jsem dnes podal trestní oznámení,“ oznámil následně ve svém tweetu. „Pokud k tomu mlčky přihlížíme a mlčíme, tak se stáváme také spolupachateli,“ doplnil předseda KDU-ČSL.
Současná vlna nenávisti na sociálních sítích je obrovská a už mě to opravdu štve. Proto jsem dnes podal trestní oznámení!?
— Marian Jurečka (@MJureka) June 11, 2020
Pokud k tomu mlčky přihlížíme a mlčíme, tak se stáváme také spolupachateli. pic.twitter.com/YoVO2QtDfm
I když příspěvek internetový glosátor Paulczyňski později ze svého twitteru odstranil, po dobu, co visel na síti, jej podle Jurečky viděly a komentovaly desítky osob, počet jeho zobrazení tak podle jeho odhadu dosáhl před sto až tisíc zobrazení. Jednání internetového glosátora podle šéfa lidovců naplnilo skutkovou podstatu trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.
Jsem netušil kolik hejtrů si dá u mě po tomto sdělení dostaveníčko, o to více jsem rád, že jsem to podal ???? https://t.co/Kv4QLxwRNa
— Marian Jurečka (@MJureka) June 12, 2020
Jurečkovo trestní oznámení se stalo předmětem diskuse na facebookovém účtu brněnského právníka Petr Kolmana, který na politika udeřil, že se nesnažil takovým věcem předcházet, například prevencí a vzděláváním, jak dlouhodobě radí neziskovky či česká a evropská veřejná správa.
Nebo neřešil situaci domluvou: „Proč nebyla zvolena cesta laskavého objetí a vysvětlení takřka osmdesátiletému seniorovi, že se jedná o nevhodný styl humoru na (a)sociálních sítích. To bych spíše očekával od křesťanských politiků, a ne hned hrozbou vězení a trestního oznámení,“ uvedl Kolman, jenž by jako učitel sám raději apeloval na vzdělání než na trestněprávní represi.
Stejně tak pokládá za nevhodné, že Jurečka veřejně uvádí (patrně bez souhlasu) údaje fyzické osoby, na kterou trestní oznámení podává. A naopak údaje svého právního zástupce začerňuje. „Z čehož mimo jiné plyne, že s tímto institutem je obeznámen,“ podotýká právník.
„Není možné vyloučit, že předmětný trestně-oznámený tweet mohl napsat někdo jiný,“ poukazuje Kolman na fakt, že krádeže účtu na sociálních sítích nejsou dnes žádnou vzácností. „Proto pokládám za právně souladné, aby se zde bez souhlasu subjektu publikovaly jeho osobní údaje,“ dodal právník.
„Myslíte, doktore, že to pochopí?“ tázal se v následné diskusi právníka Paulczyňski.
„On ne, ale ti jeho fans jo... cilí to na ně,“ odpověděl Kolman s připojeným smějícím se smajlíkem. Paulczyňski pak podotkl, že z reakce lidí, které se k věci na Twitteru vyjadřují, by řekl, že v této kauze má více stoupenců on.
Podle trestního oznámení, které Marian Jurečka podal, by důchodci mohly hrozit až tři roky vězení.
„Jsme zvědav, zda to policie rovnou odloží, nebo to pošle na přestupkovou komisi. To by měli na židenické radnici radost. V tom roce 2025 už to tam bude,“ dodal posměšně Kolman závěrem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab