Pod titulkem Nejhorší tah Novy. Lidé kvůli němu přepínají oblíbený televizní kanál jsme mohli číst na portálu TV Guru článek o novém formátu na TV Nova, nazvaném Víkendová snídaně s Novou. „Tradiční formát ranního vysílání ve všední dny už dnes nemá tu brizanci popudit nebo nadchnout větší počet diváků. Je to obecně bráno jako audiovizuální kulisa k čištění zubů, pití kávy, balení svačiny dětem do školy a podobným činnostem. Proto nelze formát zatěžkat nějakou extra intelektuální krmí. Prostě je to jakýsi zvukový smog, aby v kuchyni nebylo ticho,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský nejnovější přehled zajímavostí ze světa médií.
Počin nejsledovanější tuzemské televize nutí k zamyšlení. „To, že se Nova rozhodla nějaký takový formát nasadit o víkendu, je stěží pochopitelné, protože každý, kdo zná aspoň něco málo o programování televizního vysílání, dobře ví, že víkendový režim občana – televizního diváka – je zpravidla docela dost odlišný. A že tedy asi neočekává v osm ráno skotačivé moderátory, rady, co a jak vařit, a ještě hůře, neúspěšné snahy politiků učinit se ‚obyčejnými lidmi‘,“ vysvětluje mediální analytik.
Fiala i Pekarová připomínají komiksové postavy či loutky
Připomíná, že v tuto chvíli má podobnou chvilku v takové „uličce odvahy“ za sebou premiér Petr Fiala a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. „Ohlasy diváků, jak je cituje třeba právě TV Guru, jsou vesměs negativní. Začtěme se do některých z nich: ‚To je fakt pecka, cpát o víkendu do snídaně politiky. Doufám, že Pekarová přijde nabalená do dvou svetrů. Nejspíš nebudu moct dospat.‘ Nebo: ‚Tak tohle ne. Určitě přepnu. A úplně.‘ ‚No, to už je vážně hnus.‘ ‚Nejhorší tah Novy.‘ A to je výběr pouze z těch komentářů, které užívají ještě relativně kulantního jazyka a stylu,“ upozorňuje Petr Žantovský s tím, že je zřejmé, jak „populární“ jsou představitelé našeho politického života.
Těžko se divit lidem, jako by nestačilo, že tyto „talking heads“ obtěžují svými prázdnými frázemi ve zpravodajských pořadech v hlavním večerním vysílacím čase. „Ale pouštět je do lidí k rannímu hemenexu, kdy děti chtějí vidět pohádku nebo komiks, to je opravdu nedomyšlenost. Dětem těžko vysvětlíte, že třeba právě věty vypouštěné do světa lidmi jako Fiala či Pekarová, jsou vlastně svého druhu pohádka a že oni sami připomínají komiksové postavy, nebo spíše loutky, posouvané po jevišti světa nějakým velkým loutkovodičem. Těchto chmurných zkušeností jsou děti obvykle ještě ušetřeny. Tak si kladu otázku, zda náhodou Nova nespustila výchovnou kampaň ve stylu ‚Děti, až budete velké, nechoďte volit, protože výsledkem budou zase nějací…, jako tito‘,“ přiznává mediální odborník.
Facebook mazal, ačkoli historik nepřevzal nic převratného
Skandál týdne pod titulkem Facebook vymazal historikovi text o Petru Pavlovi. Kdo to zařídil? popsaly Novinky.cz. „Na různých mediálních platformách se v minulých dnech objevilo svědectví někdejšího spolužáka prezidentského kandidáta Petra Pavla z komunistické školy pro zpravodajce, Pavla Beneše. Ten zpochybnil některá Pavlova tvrzení o jeho zpravodajském armádním výcviku na konci 80. let. Jádrem svědectví byl věrohodný popis toho, jak byl Petr Pavel oddaným komunistou, aktivním pretendentem na de facto špionskou kariéru a člověkem, který vlastní vojenské a politické budoucnosti obětoval vše ostatní,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
A poukazuje na to, že o zpravodajské minulosti Petra Pavla publikoval v posledním půlroce několik textů také historik Petr Blažek. „Ten o víkendu zveřejnil na svém facebookovém profilu článek s citacemi z rozhovoru Práva s Pavlem Benešem. Facebook však Blažkův příspěvek obratem smazal. Přitom Blažek se nevěnoval té části Benešova svědectví, které popisovalo jeho osobní vztahy s Petrem Pavlem, nýbrž hlavně Pavlovým aktivitám v onom špionském kurzu. Mimochodem, jak sám Blažek připomněl, nebylo to zas nic nepřevratně nového, podobné informace jsou obsaženy i v knize Historie československého výzvědného zpravodajství, kterou před pár lety napsal Vladimír Mohyla,“ podotýká mediální analytik.
Soudruh poručík Petr Pavel se jen převtělil v pana generála
Celé to vnímá tak, že se Facebook převlékl do trenčkotu Hlavní správy tiskového dozoru nebo Úřadu pro tisk a informace, jak zněly názvy dvou z cenzurních institucí z doby předlistopadové, a Blažkův článek prostě vygumoval. „Blažkovi podle jeho slov prostě sdělil, že ‚jde o SPAM (nežádoucí příspěvek), což znamená, že to musel někdo jako spam nahlásit. Kdo to udělal, samozřejmě nevím. Vím však, že štáb Petra Pavla se mého známého ptal i na moji minulost,‘ dodal Blažek. A máme to tady. Starého psa novým kouskům nenaučíš. Pokud se soudruh poručík převtělil v pana generála, neznamená to, že zapomněl pracovní metody, kterým byl učen a naučen,“ zdůrazňuje Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník