Samé neveselé příběhy nabídne dnešní přehled mediálních zajímavostí. „První pochází z vysílání Prostoru X na televizi patřící Reflexu. V úterý v něm moderátor Čestmír Strakatý zpovídal Filipa Renče. Režisér, z jehož díla známe například Lídu Baarovou, dostal před pěti lety vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana za zásluhy v oblasti kultury. Myslím, že ho dostal opravdu zaslouženě, protože některé jeho filmy byly skutečně průkopnické. A to nejen Requiem pro panenku, ale třeba i Válka barev a další věci z minulosti. Renč je zajímavý filmař, určitě neortodoxní, nikdy netáhl za jednu estetickou konfetu jako různí šmudlalové, točící rodinné komedie o účastnících zájezdu, nešlo o Vieweghovy, Vejdělkovy a různé jiné výplody, prostě jen zábavu na jeden večer u televize, rychle zapomenout a radši na to nemyslet,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Připomíná, že Filip Renč vždy provokoval, a i když nebyl pokaždé neúspěšný, byl rozhodně zajímavý. „Myslím, že za to dostal vyznamenání správně. Jistě ho dostal i za to, že točil pro Zemana předvolební spoty. Ale nejen pro Zemana. Když půjdu do historie, tak Renč točil spoty pro ODS, když v jejím čele byl Mirek Topolánek. To jsou ty známé spoty parafrázující Indiana Jonese, to je ten muž jdoucí tunelem v metru, jak má na hlavě to borsalino à la Indiana Jones. ODS to použila při jedné ze svých volebních kampaní a dala to jako předfilm k enderáckému filmu Good bye, Lenin! Tehdy na tom postavila jakousi antikomunistickou kampaň. To bylo v pořádku, Renč si za to nechal zaplatit, od Zemana jistě také dostal zaplaceno, pak ještě získal ten metál. Mluvím o tom proto, že je pro mě naprosto dramatickým zklamáním,“ vysvětluje mediální analytik.
Buď se zřeknete mesaliancí, nebo si ve své profesi nevrznete
V rozhovoru použitá slova, že „Zemanovo vyznamenání je trest, myslel jsem, že je ten správný, ale teď se zase stydím,“ považuje za sdělení o Filipu Renčovi samotném. „V podstatě z něj vylezlo totéž co z pana Krajča ze skupiny Kryštof, který se odstřihl od financování Andrejem Babišem, v podstatě ve stejné době, že jsou podrobeni poměrně značné nátlakové tortuře svého prostředí. Té kulturní ligy, která jim v podstatě jinými slovy říká: ‚Milí přátelé, buďto se zřeknete všech těchto bývalých mesaliancí, anebo už si nevrznete ve své profesi‘. Znám spoustu lidí, kteří se nezřekli a nevrzli si. Já je tu nebudu jmenovat, protože bych je poškodil, ale byli to velcí umělci a k jedněm z nich patřil i Otakar Vávra. Tím se vracím k Filipu Renčovi a filmu Lída Baarová, který vznikl podle scénáře jistého pana Ivana Hubače, dramaturga z České televize,“ poznamenává Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník