Společného jmenovatele budou mít všechna tři dnešní témata pravidelného přehledu mediálních zajímavostí. „Spočívá v tom, že u každého z nich kroutím hlavou a říkám si, jestli jsem se zbláznil já, nebo se zbláznil svět kolem mě, nebo jsme se ocitli v nějakém blázinci, nebo co se to vlastně děje. Jsou to věci, které by člověk před takovými pěti, deseti lety vůbec nečekal, že by mohly existovat a že by vůbec mohlo někoho napadnout takové věci říkat. Věci se mění, lidé se mění, prostředí kolem nás se mění a všechny případy, které budu jmenovat, jsou toho jasným důkazem. Začnu ukázkou ze středečních Lidovek, kde jsem se dočetl, že jakási německá aktivistka Verena Brunschweigerová napsala knihu s názvem ‚Kinderfrei statt kinderlos‘, tedy ‚Osvobození od dětí namísto bezdětnosti‘,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Podstatou této knihy je spisovatelčino tvrzení, že dítě je to nejhorší, co může někdo provést životnímu prostředí, které je i vtěleno do titulku zmíněného článku. „Autorka se opírá o to, že dítě vypouští spousty oxidu uhličitého, který je považován za jeden z hlavních zdrojů pokračujícího globálního oteplování, a že je to vlastně mnohem horší pro životní prostředí než všechny hnědouhelné elektrárny nebo auta s dieselovými motory. Tahle devětatřicetiletá angažovaná feministka tvrdí, že ji k napsání knihy vedla potřeba vysvětlit zbytku světa, proč ona sama nechce mít děti. To se zdá býti logickým vysvětlením vzniku té knihy a zdá se to být také dobrým důvodem k tomu, že by paní měla navštívit psychiatra, nebo by ji nějaká psychiatrická léčebna měla přijmout na dlouhodobé pozorování, možná i léčení,“ domnívá se mediální analytik.
Etiku učí žena, pro níž jsou děti horší než dieselové motory
Jednak proto, že to, co ve své knize píše, jsou nesmysly, které jsou navíc zcela proti smyslu existence lidského společenství. „Ale také proto, že je to velmi nebezpečná osoba v tom smyslu, že učí na střední škole v Bavorsku – a teď se podržte – také etiku. Představuji si, jak středoškoláky vyučuje etice podle tohoto svého hodnotového kánonu. To musí být opravdu vynikající učitelka etiky na střední škole. Je to naprosto bizarní a o jisté chorobnosti doby vypovídající zpráva, která – si myslím – potěší islámskou komunitu. Vždyť čím méně tradičních dětí v tradičních zemích Evropy se bude rodit, k čemuž nás paní Brunschweigerová nabádá, tím větší šanci bude mít to někdejší úžasné Kaddáfího heslo, že muslimové dobydou Evropu dělohami svých žen,“ podotýká Petr Žantovský.
Tuto naprosto neuvěřitelnou zprávu si dává do kontextu s jinou zprávou ze stejného zdroje. „Ta se zabývá skutečností, že nějaký Ind, o němž uvádějí, že se jmenuje Raphael Samuel, ale protože se před médii schovává za falešný plnovous a brýle, tak je možné, že to je jenom vymyšlené jméno, tedy tento mladík z Bombaje se rozhodl, že zažaluje své rodiče za to, že ho zplodili bez jeho souhlasu. To by opět asi bylo hodně zajímavé zboží pro psychiatry, kdyby to nebylo tak vážné. Protože tady se někdo zcela vážně zabývá tím, že by se rodiče bez souhlasu svého dítěte neměli pokusit ho zplodit. Já tedy nevím, jak by se to dalo udělat, jak by se ptali toho plodu nebo těch spermií nebo vajíček nebo koho by se vlastně měli ptát, jestli se z nich chce, nebo nechce zrodit nějaký Raphael Samuel,“ kroutí mediální odborník nevěřícně hlavou.
Vypadá to, že přemlouváme civilizaci k tomu, aby sama sebe zničila
Obdobně jako v už zmíněném případu německé aktivistky je to na první pohled člověk, který by měl požívat péče v nějaké léčebně pro duševně choré. „Protože takový člověk nemůže být úplně při smyslech, když podobné věci tvrdí a ještě se kvůli nim chce soudit s vlastními rodiči. Ale abych to vrátil zpátky na zem. Často opakuji, že nemám paranoidní sklony ani nepodléhám konspiračním teoriím, ale nemyslím si, že je to náhoda. To, že se nám najednou ze všech stran sypou informace o tom, že jednak není dobré plodit děti, protože jsou ekologickou zátěží, a rovněž nám někdo říká, že nechtěl být zplozen, a vadí mu, že se ho na to rodiče nezeptali, i když to vypadá na první pohled idiotsky, tak je to zpráva o nějakém stavu sociálního mínění a myšlení v našem světě,“ upozorňuje Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník