Richard Andreas Werner, německý bankovní a rozvojový ekonom a profesor na University of Winchester, má za sebou desítky studií a knih. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu dostal v roce 2003 ocenění Globální vůdce pro zítřek. Navrhl Kvantitativní teorii úvěru nebo Kvantitativní teorii rozčleněného úvěru. V roce 1995 navrhl novou měnovou politiku pro rychlé řešení bankovních krizí, kterou nazval Kvantitativní uvolňování. Jeho kniha Princes of the Yen z roku 2001 byla v Japonsku obecným bestsellerem číslo jedna. V roce 2014 zveřejnil první empirický důkaz, že každá banka vytváří peníze, když vydává nový úvěr.
V podcastu Kim Iversen Show se věnoval vztahům mezi Japonskem a Německem vůči USA. Dotkl se i problému výbuchů plynovodu Nord Stream.
„Principem úspěšného ekonomického rozvoje a neustálého růstu je v zásadě to, že chcete dovážet suroviny, přidávat hodnotu a vyvážet hotové výrobky,“ řekl profesor s tím, že „záleží na tom, co dovážíte a co vyvážíte. Je potřeba dovážet věci s nízkou přidanou hodnotou, přidávat vlastní výrobou vysokou hodnotu a začít vyvážet s adekvátním profitem“, popsal profesor Werner principy ekonomiky.
„To je samozřejmě to, co udělaly všechny úspěšné ekonomiky, ať už je to Německo v minulosti nebo USA, když se tento proces v 19. století rozvíjel, byla to velká věc, vedla k velké prosperitě,“ řekl a dodal, že na podobný systém přistoupily i Čína, Japonsko, Korea, Tchaj-wan.
A pak se Werner zeptal, co by se mělo udělat, aby se oslabila pozice Japonska. Musela by se zvrátit politika úspěšné ekonomiky. „A to je to, o čem v podstatě byla a je americká politika,“ zkonstatoval Werner.
Američané podle profesora Wernera Japonsku řekli, že s principy ekonomické prosperity vývozu zboží s přidanou hodnotou mají brzdit a zaměřit se na domácí poptávku. To ve výsledku oslabilo japonskou měnu jen.
Ale jasněji ukázal princip oslabení národní ekonomiky u Německa. Německý ekonomický vývoj byl podle něho zastavený zavedením společné evropské měny euro. „Německo bylo zastaveno zavedením Evropské centrální banky, která zrušila domácí německou centrální banku. Politikou ECB bylo pouze oslabit měnu,“ řekl profesor Werner.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marian Kučera