Ruská agrese proti Ukrajině dál nabírá na obrátkách. Server prestižního britského listu The Financial Times upozornil, že Rusové nabírají na frontu i žoldáky z Jemenu. Jemenské povstalce řad Húsíů.
„Jemenští rekruti, kteří odcestovali do Ruska, sdělili listu Financial Times, že jim bylo slíbeno zaměstnání s vysokým platem, a dokonce i ruské občanství. Když s pomocí společnosti napojené na Húsíe dorazili na místo, byli poté násilně zařazeni do ruské armády a posláni na frontovou linii na Ukrajině,“ napsal server prestižního amerického listu.
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží vyhnout plošné mobilizaci v ruské federaci, a i když ztrácí stovky vojáků denně, dokáže je nahrazovat. Podle listu The Financial Times přicházejí vedle jemenských bojovníků také bojovníci z Nepálu či z Indie. Nábor Húsíů podle britského listu dokládá, jak se Rusové stále více sbližují s Íránci, protože Írán podporuje Húsíe, jemenské povstalce.
Húsíové se jednak vymezují vojensky proti Izraeli a jednak ostřelují obchodní lodě v Rudém moři, což je z hlediska světové ekonomiky vážný problém, protože Húsíové ohrožují jednu z důležitých světových obchodních tras.
Podle amerických diplomatů je spojenectví mezi Kremlem a Húsíi, které bylo před válkou na Ukrajině nepředstavitelné, známkou toho, jak daleko je Rusko ochotné zajít, aby rozšířilo konflikt na nová území včetně Blízkého východu.
Maged Almadhaji, vedoucí Centra strategických studií v (jemenském městě) Saná, think-tanku zaměřeného na Jemen, uvedl, že i Rusko se zajímá „o jakoukoli skupinu v Rudém moři nebo na Blízkém východě, která je nepřátelská vůči USA“. Uvedl, že žoldnéři jsou organizováni Húsíi v rámci snahy o vybudování vazeb na Rusko.
Rusové prý vycházejí z toho, jak zničenou a chudou zemí Jemen dnes je, což usnadňuje nábor nových sil do válčení na Ukrajině. Jedna ze smluv, do které nahlédl i list The Financial Times, byla datována ke 3. červenci 2024.
„Jeden z rekrutů jménem Nabil, který si s FT vyměnil textové zprávy, odhaduje, že byl součástí skupiny asi 200 Jemenců, kteří byli v září po příjezdu do Moskvy odvedeni do ruské armády. Někteří z nich byli zkušení bojovníci, mnozí však neměli žádný vojenský výcvik. Podle něj byli k cestě do Ruska přiměni lstí a podepsali náborové smlouvy, které neuměli přečíst. Nabíl – který požádal, aby nebylo použito jeho pravé jméno – uvedl, že se nechal zlákat sliby lukrativního zaměstnání v oborech, jako je „bezpečnost“ a „inženýrství“, a doufal, že si vydělá dost na dokončení studia. O několik týdnů později se spolu s dalšími čtyřmi nedávno příchozími Jemenci ukrýval v lese na Ukrajině, oblečený do vojenských uniforem s ruskými znaky, s tvářemi maskovanými šátky,“ napsal FT.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.