Především se zastavil u tématu, kdy Evropská unie zvažuje, že si v zájmu finanční pomoci Ukrajině vezme další společnou půjčku na finančních trzích. Podle ČTK sedmadvacítka zemí za pomoci úvěru by mohla Kyjevu poskytnout deset miliard eur (250 miliard Kč) na provoz ukrajinského státu v Ukrajině, především na pokrytí platů či důchodů, tak i výdajů vyvolané ruskou agresí.
Macek ale navrhuje jiné řešení. „Ihned vypsat klasickou válečnou půjčku. Lidí, kteří mávají ukrajinskými vlajkami po celé Evropě, je přece dost na to, aby ihned dluhopisy skoupili. Osobně totiž proxyválku USA s Ruskem do posledního Ukrajince financovat nechci. A dozajista nejsem sám,“ glosuje a přechází k neméně zásadnímu tématu, kterým je zastavení dodávek plynu z Ruska do Evropy Ukrajinou. Podle něj se jedná o „další eskalační pokus Zelenského režisérů zatáhnout Evropu do ještě větší konfrontace s Ruskem. Tipoval bych, že pokud to nevyjde, bude nutně následovat přerušení veškerých dodávek pod jakoukoliv záminkou,“ myslí si.
Ukrajina totiž oznámila, že kvůli ruským útokům poprvé od začátku války vypne jeden z tranzitních bodů ruského plynového potrubí – Sochranovka, kterým proudí ruský plyn dál do Evropy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: sla