Když nebudeme v NATO, tak začneme vyvíjet jaderné zbraně, spekulují na Ukrajině

11.11.2024 14:00 | Zprávy

Po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA unikají některé informace, jak by mohly vypadat Trumpovy plány na ukončení války na Ukrajině. Ukrajinci dávají najevo, že některé nápady se jim ani trochu nelíbí. A trvají na tom, že na ruského vládce Vladimira Putina se musí tlačit. Z Ukrajiny zaznělo varování, že může obnovit svůj jaderný program.

Když nebudeme v NATO, tak začneme vyvíjet jaderné zbraně, spekulují na Ukrajině
Foto: Repro Youtube
Popisek: Odpal jaderné střely

Konflikt na Ukrajině trvá již 992 dní a Donald Trump slíbil, že tuto situaci rychle ukončí, pokud bude zvolen prezidentem USA. Prezidentem se skutečně stal a ukázalo se, že jedním z plánů jeho poradců je konflikt na Ukrajině zmrazit, ponechat Rusům ta území, která Ukrajincům vzali a vytvořit něco jako demilitarizovanou zónu, nad kterou mají bdít vojáci ze států EU a z Velké Británie.

Anketa

Prospěje České republice vítězství Donalda Trumpa?

89%
hlasovalo: 16220 lidí
Mnoha Ukrajincům, a to ani těm žijícím v České republice, se jeden z Trumpových plánů ani trochu nelíbí. Patří k nim i Basy Kapustej, Ukrajinec již dlouho žijící v Česku. Ten nastínil, jak by taková „demilitarizovaná zóna“ měla vypadat. Kapustej má za to, že celá zóna by měla ležet na ruském území, aby Ukrajina mohla být celá skutečně svobodná. Svobodná i se svým krymským poloostrovem. Přidal příslušnou mapu.

„Jediná demilitarizovaná zóna, která je přípustná!“ napsal k mapě.

válka na Ukrajině

Někdejší ukrajinský důstojník, který na sociálních sítích vystupuje pod jménem Tatarigami, přes všechnu kritiku, kterou v minulosti vyslovil na adresu ukrajinské armády, naznačoval, že na ruského prezidenta Vladimira Putina je třeba vyvíjet tlak.

„Když Rusko v roce 1996 podepsalo s Čečenskem Chasavjurtskou dohodu, uznalo porážku a stáhlo se, čímž se Čečensko stalo de facto nezávislým státem. Pamatujte si, že když Rusové tvrdí, že Putin potřebuje ‚zachovat si tvář‘, aby zabránil kolapsu Ruska, je to součást příručky KGB,“ napsal Tatarigami.

Jedním dechem dodal, že pokud k tomu Rusové dostanou sebemenší příležitost, zaútočí na Ukrajinu znovu. Vycházel přitom z čečenské zkušenosti, kde byla podepsána mírová dohoda, ve které se Čečensku dostalo relativní nezávislosti, ale netrvalo dlouho a Rusové se do Čečenska s puškami a granáty vrátili.

„Přeskupili se, znovu vyzbrojili a zahájili další invazi, tentokrát s mnohem větším úspěchem,“ popsal Tatarigami čečenskou zkušenost s Rusy. „Proto by každá mírová dohoda měla zahrnovat bezpečnostní záruky pro Ukrajinu s obrannou doložkou, podpořenou silným odstrašováním, jako je zahraniční vojenská přítomnost,“ podotkl někdejší ukrajinský důstojník.

Julian McBride, bývalý americký mariňák, forenzní antropolog a novinář, v textu pro Kyiv Independent upozornil, že pokud Ukrajina neuvidí svou budoucnost v NATO, mohla by se vrátit ke svému jadernému programu. A tím spustit dominový efekt, protože jaderné zbraně začnou vyvíjet i další země.

Anketa

Směřuje náš stát správným směrem?

1%
98%
hlasovalo: 21204 lidí
„Pokud členství zůstane mimo dosah, Ukrajina může restartovat svůj jaderný program a spustit dominový efekt šíření jaderných zbraní,“ napsal publicista s tím, že za takové nové kolo potenciálního jaderného zbrojení by nesl minimálně nepřímou odpovědnost Západ. Právě tím, že Ukrajině odmítá poskytnout lepší bezpečnostní záruky.

Připomněl, že první potenciální cestu Ukrajiny do NATO zhatila německá kancléřka Angela Merkelová. „Což je rozhodnutí, za které se dosud neomluvila,“ poznamenal McBride. V tu chvíli chutě Ukrajiny vstoupit do NATO poněkud ochably, ale s únorem 2022 a rozsáhlým ruským úderem na Ukrajinu země znovu hledá záruky své bezpečnosti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po dvou letech vyjednávání, bez bezpečnostních záruk ze strany hlavních západních mocností a také po zablokované cestě do NATO prohlásil, že řešení války bude zahrnovat členství v NATO nebo cestu k jaderným zbraním.

Po rozpadu Sovětského svazu zdědila Ukrajina jeden z největších existujících jaderných arzenálů, protože na jejích hranicích se nacházelo mnoho raketových sil ze sovětské éry.

Americký Pentagon mezitím oznámil, že na Ukrajinu vyšle malý tým expertů.

„Pentagon v pátek oznámil, že vyšle ‚malý počet‘ amerických obranných dodavatelů na Ukrajinu, kde budou opravovat vyspělé zbraně americké výroby, včetně stíhaček F-16, bojových vozidel Bradley a systémů protivzdušné obrany, které darovali západní spojenci (Ukrajině) uprostřed ruské invaze,“ napsal server amerického listu Washington Post.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 138 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tatarigami blábolí nesmysly, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusenikolkamor , 11.11.2024 14:43:04
Pan Tatarigani si zřejmě ještě nestačil všimnout, že Krym už 10 let není součástí zkorumpované fašistické Ukrajiny. Místní obyvatelé se v roce 2014 v souladu s ústavou Ukrajiny a Chartou OSN a právem na sebeurčení skoro ve 100´procentním referendu rozhodli vystoupit z UKRAJINY A POŽÁDAT RUSKO o připojení. RUSKO TÉTO ŽÁDOSTI VYHOVĚLO. Tedy žádné napasení a okupace Krymu, jak tvrdí prolhaný Západ, se nekonalo a nekoná. Na rozdíl od Kosova, které slavný Západ násilně ukradl Srbsku a nezákoně uznal jako svrchovanou zemi.

|  18 |  0

Další články z rubriky

Vůbec neví, jak na tom Rusko je. Problém s USA, republikány a novým ministrem

17:55 Vůbec neví, jak na tom Rusko je. Problém s USA, republikány a novým ministrem

Donald Trump si jako svého ministra obrany zvolil Petera Hegsetha, moderátora ranního zpravodajství …