Jana Bobošíková si do svého internetového pořadu Aby bylo jasno pozvala profesora Petra Druláka, bývalého velvyslance ve Francii a někdejšího náměstka na ministerstvu zahraničí. Ten jí sdělil, že dnes již nežijeme ve svobodné společnosti. Když jsme se v 90. letech minulého století přihlásili k liberální demokracii, zdálo se, že to bude pro naši společnost výhodné. Ale teď už není. Tak to alespoň vidí Petr Drulák, který se domnívá, že dnes již žijeme v „liberální totalitě“.
„Všechny ty světové liberální demokracie se dostávají do určité krize. ... Před takovými pěti lety jsme si mohli říct, že tu máme víc názorové svobody než třeba v Německu nebo ve Francii nebo v USA. Dnes už si to říct nemůžeme. Je to prostě tím, že ta liberální elita se cítí ohrožena. A tak přitvrzuje,“ spustil Drulák.
Když působil jako velvyslanec ve Francii, všiml si prý, že pokud někdo hovořil kupříkladu o otázkách migrace a integrace jinak, než si žádal establishment, „tak byl na vyhození“. Proto se mu zdá, že žijeme minimálně v „liberální oligarchii“. V oligarchii proto, protože moc drží v rukou ten, kdo drží majetek. „A ten vývoj posledních let mě vede k tomu, že hovořím o liberální totalitě. Vy tady nemáte jedno centrum moci, a to vynucování názorů, které jsou považovány za správné, nepřichází od jednoho politika. My tam vidíme působení řady osobností, i řady novinářů, prosazovat ty ‚správné názory‘,“ pravil Drulák.
Jedním dechem dodal, že mnoho lidí, včetně politiků, se ohání pojmy svoboda a demokracie, ale fakticky svým chováním postupují proti svobodě a demokracii. „A když to vidím u ministra vnitra nebo u premiéra, tak mě to znepokojuje. ... A to celé povede k tomu, že o tu svobodu přijdeme, protože lidé budou říkat, že máme svobodu a demokracii, ale tenhle člověk by měl být umlčen. Proto je to ta totalita,“ míní Drulák.
„Z těch novinářů se stali hlídací psi vládních kruhů. Oni brání jejich pozice proti demokracii,“ nešetřil ostrými slovy Drulák s tím, že novináři a intelektuálové tak činí možná proto, že se bojí, co by mohlo přijít místo tohoto režimu. Možná komunisté, možná fašisté.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.