Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

19.10.2019 21:04 | Zprávy

Zpěvák a politik Michael Kocáb, o němž bylo v posledních dnech často slyšet především v souvislosti s úmrtím zpěváka Karla Gotta, kdy komentoval jeho podepsání Anticharty či kritizoval nápad o státním pohřbu, byl hostem Luboše Xavera Veselého na XTV.cz. Lituje toho, že nepodepsal Chartu 77, a zmínil, že dost možná lidé demokracii ani nechtěli. Zkritizoval také Visegrádskou čtyřku a spolu s ní vliv premiéra Andreje Babiše a tlaky na veřejnoprávní média.

Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Kocáb

Bývalý disident Michael Kocáb na úvod rozhovoru prozradil, že v Česku sleduje něco jako „druhou normalizaci“. „V Česku se objevují normalizační prvky. Pokud chcete hníst mínění národa, musíte ovládnout média. Babiš skoupil centrální média, jsou jimi ovládnutá, zajistil si tím, že jej nekritizují. Začínají se bát už i lidé v těch veřejnoprávních médiích,“ uvedl s tím, že na ně je vytvářen velký tlak, i přes politické obsazování rad.

„Jsou tu skryté vlivy, které prostředí svobody tisku postupně deformují,“ všímá si. „Budete-li mluvit osobně se zaměstnanci veřejnoprávních médií, potvrdí vám, že ty tlaky ze strany politiků už probíhají,“ poukazuje Kocáb na to, že média jsou ohrožena. I přesto je zde prý stále velký prostor svobody, ale výše zmíněné prvky jsou velmi nebezpečné. „Musíme si na to dát pozor. Média jsou hlídacím psem demokracie a ta by měla zůstat svobodná,“ připomněl s tím, že to bude otázka statečnosti novinářů. Sám by z ovládnutých médií odešel a nezval jejich novináře do veřejnoprávního zpravodajství atd.

Prozradil, že dnes lituje toho, že nepodepsal Chartu 77. „Chtěl jsem to tehdy podepsat, ale byl jsem mladý a rodiče říkali, že nemusím vše hned podepisovat, že stačí, když to podepíše táta. Dnes toho lituju, když se na to zpětně dívám, byl bych to raději podepsal,“ uvedl.

Umělcům, kteří podepsali Antichartu, to prý velmi vyčítal a kritizoval je za to. Dnes se na to divá tak, že je potřeba udělat průměr z životních výsledků každého člověka. Ve spojitosti s tím zavzpomínal i na Gotta, kterému mnozí podepsání Anticharty vyčítají. „Je třeba si dát dohromady, co Gott vše udělal, a do jaké míry převažují pozitivní stránky. Na smrti Gotta se dohrává celý přístup části společnosti k sametové revoluci,“ dodává Kocáb s tím, že to mělo přijít až tak půl roku po jeho smrti. „Přišel ale politik a využil tuto příležitost pro své body a dal neuvážený návrh,“ narážel na návrh premiéra Babiše udělat pro Gotta státní pohřeb, čímž podle Kocába rozdělil společnost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

9:41 Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

Na poplach bije více než šest desítek významných institucí, které vyděsilo, že by se do konce roku n…