Kolik lidí souhlasí s návratem komunismu... Ekonom Pikora zírá

04.04.2019 20:30 | Zprávy

Ve svém komentáři v časopisu Reflex Vladimír Pikora přirovnává nápad pražského primátora Zdeňka Hřiba od Pirátů k chování bolševiků před revolucí. Hřib naznačil, že se v Praze mají pomocí elektroměrů vytipovat soukromé byty, ve kterých nikdo nebydlí. Tyto byty by pak mohly být zdaněny vyšší daní z nemovitosti. Proti se okamžitě ohradil koaliční partner TOP 09 a samotnou věc následně dementovala i Strana pirátů jako nedorozumění.

Kolik lidí souhlasí s návratem komunismu... Ekonom Pikora zírá
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora

Podle Pikory není podstatné, jak byla celá věc myšlena a případně médii překroucena, ale že se otázka ve veřejném prostoru uchytila. „Důležité totiž je, že se o takové myšlence začalo veřejně mluvit – a k mému překvapení se našlo hodně lidí, kteří si neváží svobody a cizího majetku do té míry, že by pro zmíněný záměr ihned hlasovali,“ zděsil se Pikora.

Koaliční politici se sice proti myšlence ohradili, ale podle Pikory pouze matou jazykem, když prohlásili, že chtějí zjistit, kolik má Praha prázdných bytů, protože to 30 let nikdo neřešil. „Oni nemají na mysli, kolik má Praha jako město bytů, ale kolik lidí má v Praze byty. Zaměňují soukromé a městské vlastnictví, jako by bylo identické,“ upozorňuje ve svém komentáři Pikora.

Nápad s vyšším zdaněním prázdných bytů přirovnává Pikora s nařízením z dob socialismu, kdy k lidem s větším bytem soudruzi nastěhovali nechtěného nájemníka. „Tehdy tím řešili bytovou otázku. Dnes by politici vyššími daněmi na investiční byty také chtěli řešit bytovou otázku,“ pokračuje rozhořčeně Pikora.

Cizinci u nás podle Pirátů smějí nakupovat byty, ale musejí v nich také bydlet. „Což je ovšem zcela pomýlené a porušující svobodu a rovnost majitelů,“ vysvětluje ekonom a dodává, že vyšší daně bytovou situaci stejně nevyřeší.

CELÝ KOMENTÁŘ ZDE.

Příčinou krize totiž podle něj není investiční nakupování bytů například s cílem zabezpečit se na důchod, ale chování centrální banky, která poslala úrokové sazby na historická minima a intervenovala proti koruně. Za takových podmínek totiž byl pro zahraniční investory nákup bytů splněným snem. Pikora k tomu až pobaveně dodává, že: „Vůbec přitom nemuseli kupovat prázdné byty; kupovali rovnou celé činžáky.“

Za ještě většího viníka pak označuje špatnou stavební legislativu, která komplikuje a prodražuje výstavbu. „Když Světová banka porovnávala délku vyřizování stavebního povolování ve 190 zemích, zjistila, že ČR je až 156. Zatímco v Dánsku lze získat stavební povolení za 64 dní, v ČR trvá získání všech razítek v průměru 246 dní. Developeři si stěžují, že některé projekty se kvůli razítkům vlečou déle než deset let. To jen otevírá dveře ke korupci. A samozřejmě k drahým bytům. To nechť politici řeší – nikoli bohulibou snahu člověka postarat se o sebe ve stáří a pořídit si rezervní byt,“ zakončuje komentář Pikora.


Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…