V létě se, jako pravidelně, rozhořela bitva o pomník maršála Koněva, který stojí v Praze 6. Proč zrovna v létě? Protože někteří lidé o maršálovi tvrdí, že se podílel na přípravách okupace Československa sovětskými vojsky v roce 1968. Historikové však upozorňují, že maršál byl od počátku 60. let 20. století v důchodu, takže není pravděpodobné, že by se na přípravách invaze podílel.
O 12 let dříve, v roce 1956, utopil v krvi touhu Maďarů po svobodě. Starosta řečené městské části Ondřej Kolář (TOP 09) dal na sociální síti najevo, že by pomník mohl být přemístěn např. na velvyslanectví Ruské federace, nástupnického státu Sovětského svazu.
O dalších jedenáct let dříve, v roce 1945, však patřil mezi hrdiny, kteří osvobozovali země východní Evropy od nacistů.
Právě proto se o pomník maršála Koněva lidé tolik přou.
Komentátor serveru Daniel Kaiser má za to, že starosta Kolář a jeho koaliční partneři z ODS, KDU-ČSL a STAN ztratili duchaplnost.
„V šestém pražském obvodě spolu vládnou TOP 09 a ODS (plus lidovci se STANem). Řeklo by se, že taková sestava zaručuje jakousi elementární duchaplnost. Chyba. Letos v červnu radnice pražské šestky v rámci soudobých apokalyptických nálad na návrh starosty Ondřeje Koláře (topka) vyhlásila stav klimatického ohrožení. Teď starosta udeřil znovu, přímo proti – zadržte dech – Rusku,“ uvedl komentátor.
Kaiser nechápe, jak může Kolář přihlížet tomu, že po vandalském činu se na pomníku objevila rudá brva a letopočty odkazující mimo jiné na roky 1956 a 1968. Jenže se tu objevil i letopočet 1945. A tady se Kaiser do Koláře pořádně obul. Pomník maršála Koněva totiž podle autora reprezentuje nejen samotného Koněva, ale desítky tisíc vojáků, kteří padli v boji za naši svobodu. Němci chtěli většinu Čechů pobít a usmrtit na nucených pracích. A část národa poněmčit.
„K něčemu tak otřesnému se Rusové (Sověti) při všech svých hrůzách ani nepřiblížili. Zpochybňovat význam roku 1945 pro přežití Čechů a dalších (slovanských) podlidí může jen člověk se zástavou historického povědomí, který řekněme ani neví, že jeho příjmení je české (a slovanské),“ zdůraznil Kaiser.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp