Konec. Z Nigeru dostaly USA definitivně vyhazov

17.03.2024 12:36 | Zprávy

Vliv Spojených států amerických utržil velkou ránu v Africe. Nigerská vláda, vzniklá pučem loni v červenci, nyní vypověděla s okamžitou platností vojenskou dohodu, která umožňuje vojenskému personálu a civilnímu personálu z ministerstva obrany USA působit na půdě Nigeru. Stalo se nyní, týden po návštěvě amerických představitelů, kterou vedla náměstkyně ministra zahraničí pro africké záležitosti Molly Phee a jejímž členem byl generál Michael Langley, velitel amerického velení pro Afriku.

Konec. Z Nigeru dostaly USA definitivně vyhazov
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Bílý dům

O okamžitém odstřižení dohody s USA informoval mluvčí vládnoucí chunty plukovník Amadou Abdramane. Ten krok zdůvodnil tím, že americká delegace nedodržela diplomatický protokol a že Niger nebyl informován o složení delegace, o datu jejího příjezdu ani o programu, informuje Reuters. Delegace se také nedohodly na společném boji proti Al-Káidě a Islámskému státu, které Niger sužují.

„Vláda Nigeru se s ohledem na aspirace a zájmy svého lidu rozhodla s plnou odpovědností vypovědět s okamžitou účinností dohodu týkající se postavení vojenského personálu Spojených států amerických a civilních zaměstnanců amerického ministerstva obrany v území Nigerské republiky,“ uvedl pro celostátní televize Nigeru mluvčí Abdramane. Dohodu, podepsanou mezi Nigerem a USA v roce 2012, označil mluvčí za nespravedlivou. „Tato dohoda je nejen hluboce nespravedlivá ve své podstatě, ale také nesplňuje aspirace a zájmy nigerijského lidu,“ tlumočila slova mluvčího CNN.

Pro USA a západní země je to zásadní problém, protože Niger, a s ním i sousední Burkina Faso a Mali, vyhodily od jednacího stolu USA, Francii i další evropské země a přihlásily se ke spolupráci s Ruskem. „Niger byl kdysi pro USA klíčovým regionálním partnerem, ale vztahy se zhoršily od doby, kdy se v červenci 2023 ujala moci vojenská chunta, což USA formálně označily za převrat,“ informuje CNN.

„Niger lituje úmyslu americké delegace upřít suverénnímu nigerskému lidu právo vybrat si své partnery a typy partnerství, které jim mohou skutečně pomoci v boji proti terorismu,“ citoval Abdramana Reuters. „Nigerská vláda rovněž důrazně odsuzuje přezíravý postoj doprovázený hrozbou odvety ze strany vedoucího americké delegace vůči nigerské vládě a lidu,“ dodal.

Během vojenského převratu v Nigeru v červenci 2023 byl nigerský prezident Mohamed Bazoum zadržen prezidentskou stráží a vlády se zmocnila Národní rada pro ochranu vlasti v čele s generálem Abdourahamanem Tchianim, který byl o dva dny později prohlášen novou hlavou státu. Převrat odsoudila většina světových mocností. Vojenskou vládu podpořily Mali, Burkina Faso a Guinea, ve kterých po převratech v minulých letech rovněž vládnou vojenské chunty.

Niger se dlouhodobě potýká s útoky teroristických skupin napojených na tzv. Islámský stát a na Al-Káidu. USA měly v Nigeru stálou vojenskou posádku; od vojenského převratu stáhly USA z Nigeru 1100 vojáků. Několik stovek tam působilo doposud. S vypovězením dohody z roku 2012 se budou muset stáhnout definitivně všichni, pokud nezapracuje diplomacie. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Velkopanské koloniální manýry Američanů , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepedros491 , 17.03.2024 12:58:36
ale i Francouzů a Britů mají v Africe útrum. Afričanům se nabízí daleko výhodnější rovnoprávná spolupráce s Čínou a Ruskem .

|  14 |  0

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…