„Budeme-li se na koronavirus dívat jako na politickou pandemii, při pohledu na mapu zjistíme, že v Evropě se na ní z hlediska reakce jednotlivých států v podstatě zobrazuje bipolární rozdělení světa, které skončilo před 30 lety,“ poukazuje Bašta. Vysvětluje si to tím, že na východě ještě nedošlo k takové atomizaci společnosti jako na druhé straně bývalé železné opony.
Proto podle něj náš ministr vnitra může apelovat na zodpovědnost lidí s argumentem, že si přece nevezmou na svědomí to, že by nakazili někoho ze starší generace, že by to sami sobě nemohli odpustit.
„Na druhé straně hranice se v pořadu veřejnoprávní televize komik těší, že na koronavirus umřou tlustí bílí dědci, kteří padesát let devastovali svět. Po písni o babičce ekosvini je to další příspěvek k vyvolání mezigenerační nenávisti,“ říká Bašta.
Takové pokrokáře máme i u nás: „Také se těší na to, jak si to po skončení epidemie vyřídí s populisty, kteří už nebudou mít podporu vymřelé či izolované starší generace. Doufám, že se mýlí. V následné hluboké hospodářské krizi se bude muset hodně škrtat. První na řadě budou ti, kdo se ukázali jako neužiteční až nebezpeční. Mám na mysli politické neziskovky vyznávající solidaritu s celým světem kromě svých spoluobčanů.“
Na západě Evropy, kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, se průběh epidemie zkomplikuje. „A to nedomýšlím, co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu, kvůli které se vydali na cestu,“ poznamenává analytik.
Stejně tak dopadnou plány s „novým zeleným údělem“. „Koronavirus nám dal trochu ochutnat, jak bude vypadat Evropa podle Grety. Stačí k současnému stavu připočíst nedostatek energie, se všemi důsledky pro naše životy,“ uzavírá Bašta, s tím, že žijeme v opravdu zajímavých časech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab