Koronavirem to neskončí. Jaroslav Bašta pozoruje známky naprostého rozkladu. A dává příklad z Ukrajiny, když tam působil

02.02.2020 8:53 | Zprávy

Exdiplomat, politický analytik Jaroslav Bašta v nedělním komentáři pro server Prvnízprávy.cz predikuje, jak to bude se šířením koronaviru 2019-nCoV z Číny. A upozorňuje, že horší škodu než pandemie způsobí nakonec strach, který ji doprovází.

Koronavirem to neskončí. Jaroslav Bašta pozoruje známky naprostého rozkladu. A dává příklad z Ukrajiny, když tam působil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Bývalý velvyslanec Bašta zmiňuje svou nedávnou návštěvu u lékaře, jenž si postěžoval, že to, co se děje dnes, za více než třicet let praxe nikdy nezažil. „Když jsem šel do lékárny, na jejích dveřích viselo oznámení, že roušky jsou vyprodány. Inu, začala chřipková epidemie a v novinách píší a v televizi stále povídají o pandemii koronaviru,“ dodává.

Přesně totéž Bašta zažil před deseti lety na Ukrajině, když do prezidentské předvolební kampaně zasáhla prasečí chřipka. Vláda prý nařídila v postižených regionech povinné nošení hygienických roušek, ale ony nebyly. Dva měsíce předtím zkrachovala jediná ukrajinská továrna, která je vyráběla. „Z lékáren zmizely všechny léky proti horečce, citróny podražily na pětinásobek, zavládl strach. Premiérka Julie Tymošenková pak volby překvapivě prohrála. Vítězný Viktor Janukovyč ji a dalších 16 členů její vlády nechal do roka a do dne zavřít do vězení. Za čtyři roky na Ukrajině vypukla občanská válka,“ píše Bašta.

Současná situace, podle Bašty, příliš mnoho důvodů pro optimismus nedává. „Nákaza koronavirem už v Číně nabyla podobu pandemie a zbytek světa ji v tom brzy bude následovat. Dopad na ekonomiku vyvolá hospodářskou krizi. Eurozóna k ní má ostatně nakročeno i bez koronaviru,“ myslí si někdejší velvyslanec.

Nesmyslná migrační politika Evropské unie vnáší podle jeho slov do této svízelné situace další rizika. „Aktuálně se největším problémem mohou stát další možné epidemie chorob přinesených do Evropy migranty,“ uvádí s tím, že u většiny z nich neznáme totožnost ani zdravotní stav.

„Obávám se, že daleko větší škodu než pandemie způsobí strach, který ji doprovází. Bude-li kampaň hrůzných scénářů pokračovat dál způsobem, o němž referují třeba italské noviny (6000 pasažérů v izolaci na palubě výletní lodi kvůli dvěma podezřelým cestujícím), můžeme se znovu ocitnout ve středověku v době morové epidemie. Nebo před sto lety za španělské chřipky,“ varuje Bašta.

Závěrem podotýká, že v takové situaci by si žádná vláda, která má alespoň minimální pud sebezáchovy, výpadky v zásobování lékáren neměla dovolit.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…