Už v den, kdy se Křeček stal ombudsmanem, se moderátor ČT Jakub Železný Křečka zeptal, zda se neobává toho, že zaměstnanci úřadu Veřejného ochránce budou podávat výpovědi, protože k jeho zvolení mají velké výhrady. Křeček konstatoval, že se toho neobává, neboť i on i zaměstnanci úřadu jsou profesionálové a budou pracovat v souladu se zákonem.
Jenže po pár dnech několik zaměstnanců opravdu výpovědí hrozí. Mají totiž dojem, že Křeček jako ombudsman bude lidská práva spíš pošlapávat než hájit. „V brněnském sídle Veřejného ochránce práv vyvolalo zvolení Stanislava Křečka u některých zaměstnanců úřadu šok. V jeho útrobách se mluví o tom, že někteří dokonce zvažují podání výpovědi,“ napsal k tomu server Aktuálně.cz.
Křeček už před kamerami veřejnoprávní televize prohlašoval, že v úřadu ombudsmana se příliš mnoho lidí věnuje diskriminaci. Z této oblasti přitom přichází jen pět procent podnětů občanů, takže podle nového ombudsmana nastává čas úřad reorganizovat a nechat právníky pracující v tomto úřadu, aby se věnovali jiným oblastem.
V rozhovoru pro Lidové noviny dodal, že jistě nebude zapomínat ani na práva menšin, Romy nevyjímaje, ale má za to, že by se Romové měli o svá práva v prvé řadě přihlásit sami. Formulovat své požadavky a prosazovat je v demokratických institucích. Toto by podle Křečka měli činit nejen Romové, ale všichni čeští občanů. Tak je to podle zkušeného advokáta v pořádku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp