Kun*í virvál. Žantovský sledoval, co zbylo z Listopadu

19.11.2022 8:22 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Senátor Pavel Fischer ve své řeči k 17. listopadu si informace o demonstracích za minulého režimu vycucal z prstu a zesměšnil se. „A když mi lampasák totalitního režimu vypráví o tom, co to byl totalitní režim a jak je dobře, že se proti němu bojovalo, a jak je dobře, že už tady není, tak z toho se mi dělá trošku šoufl,“ komentuje Petr Žantovský vystoupení dalšího z prezidentských kandidátů, generála Petra Pavla. V mediálním přehledu neopomněl ani lapsus České televize a pokus o přepisování historie.

Kun*í virvál. Žantovský sledoval, co zbylo z Listopadu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mediální analytik Petr Žantovský

Mediální odezvou výročí 17. listopadu startuje pravidelný přehled zajímavostí uplynulého týdne. „Oslavy proběhly dle očekávání. Mainstreamová média věnovala z drtivé většiny pozornost jenom tomu, co se dělo na Václavském náměstí. Přitom se žonglovalo s čísly a počty účastníků a neustále probíhalo píárko na jednotlivé části toho hudebního programu. Trošku mi to připomínalo První máje, když soudruzi stáli na tribuně, mávali a kynuli lidu a za nimi byl nějaký pěkný nápis ‚Se Sovětským svazem na věčné časy‘ nebo něco podobného. Také to byla taková velmi strojená trachtace, která byla završena – alespoň pro někoho, pro mě třeba – dosti odpudivým koncertem, dá-li se to tak vůbec nazvat, nebo spíš vystoupením skupiny Kundí virvál, jak svého času přeložil pan prezident,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Pozvání skupiny provokatérek se dá těžko nazvat jinak než zase provokací. „Tím provokují a urážejí prezidenta, s nímž je ta skupina nějak propojena skrz ten incident v Českém rozhlase. Samozřejmě že tím vyjadřují své stanovisko vůči ukrajinsko-ruskému, respektive americko-ruskému na Ukrajině se odehrávajícímu konfliktu. Nemyslím si, že náš státní svátek je tím pravým pódiem pro to, abychom se vyjadřovali ke geopolitice, kterou nemůžeme nijak ovlivnit. Druhý postřeh, jaký ke čtvrtečním akcím mám, je překvapení z toho, že se u České televize sešlo deset tisíc lidí, což je docela velký úspěch. To jsem nečekal, protože taková akce vyžaduje určité úsilí. Ale když jako mladý člověk dojedete na Václavák, dáte si tam svařák a koukáte se na partu ruských provokatérek, tak je to jen takový mejdan,“ míní mediální analytik.

Celá show na Václavském náměstí. Pussy Riot nastupují v čase 3:58:00

Lidem v lednu dojde, že krize má viníky, strůjce i důvody

To demonstranti proti tomu, čím veřejnost krmí ČT, to tak snadné neměli. „Jít poměrně dlouhou cestu z Hlavního nádraží na Kavčí hory a tam vyjadřovat svůj názor pod okny manipulátorské budovy, odkud se vysílá za naše peníze a z našich poplatků, už chce jakési odhodlání, aktivitu nebo své vlastní angažmá. Proto tuto akci hodnotím pochvalně. Smutný pohled byl samozřejmě na Letnou, kde chcípl pes do slova a do písmene. Přesně takhle i o tom média s ironií informovala. Ale v zásadě je velká škoda, že se jednotlivé aktivity těch alternativně smýšlejících lidí nejsou schopny propojit, že tam jsou osobní řevnivosti, osobní ambice, které přerůstají společné zájmy, kvůli nimž lidé do ulic a na náměstí chodí. To je špatně,“ poznamenává Petr Žantovský.

Navíc demonstrací už bylo hodně a každá další bude jenom rozmělněním. „No uvidíme, možná ne. Ale čekám, že takový opravdu silný zásah by to dění mohlo dostat po Novém roce, až všichni dostanou domů nové složenky, nové předpisy záloh na energie. Pak jim dojde, že tady už opravdu končí veškerá legrace, že krize má nějaké viníky, nějaké strůjce a nějaké důvody. Netuším, jestli to povede k něčemu dalšímu, to se uvidí, ale od toho tady nejsme, abychom to predikovali. Každopádně asi ještě není tak zle, aby nemohlo být hůř,“ domnívá se mediální odborník.

Lampasák totalitního režimu chválí, že tu režim už není

A ke čtvrtečnímu státnímu svátku přidává ještě drobnou, vůbec ne úsměvnou, i když to tak na první pohled může vypadat, glosu. „Samozřejmě že akce k výročí 17. listopadu zneužili i prezidentští kandidáti. Viděl jsem jich na Národní několik. Nejvíc mě pobavil Pavel Fischer, který vykládal, že jsme chodili na demonstrace v září, v říjnu a podobně. Žádné takové nebyly. Takže v tu chvíli zaimprovizoval, vycucal si to z prstu a zesměšnil se, protože tím projevil skutečnost, že o tom vůbec nic neví, protože měl zcela jiné starosti, než chodit na nějaké demonstrace a nechat se mlátit policajty,“ komentuje Petr Žantovský výroky senátora, který v letech 1984 až 1990 studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kam nepřijímali za minulého režimu jen tak leckoho.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

12:06 „Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

Jmenování Věry Jourové prorektorkou Univerzity Karlovy vyvolalo na sociálních sítích vlnu reakcí, ča…