Podle serveru BusinessInsider.com poskytl bývalý německý ministr financí rozhovor pro Bild-TV a v něm s nadsázkou řečeno okopíroval řešení energetické krize od české političky a předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Ta se svým návodem na překonání nízkých teplot pomocí svetru přišla již před časem a postupně ho vylepšila na úroveň dvou svetrů.
Lidem totiž před nedávnem na CNN PrimaNews poradila, aby si v zimě oblékli další svetr. „U nás je to určitě pro některé diskomfort. Já se snažím to vnímat tak, že je to možnost, jak jako jednotlivec můžu pomoci celku – zbytečně neklimatizovat, zbytečně nevytápět a holt si vzít další svetr,“ řekla.
Na to ale zareagoval ekonom Lukáš Kovanda, který ve stejném pořadu Pekarovou i celou vládu tvrdě kritizoval.
„Plán není dobře vysvětlován, podepisuji, že by lidé měli šetřit, ale to vědí. Vláda spíše ukazuje určitou bezradnost. Když lidé čekají systémové řešení drahé elektřiny a od vlády zazní, že si mají vzít více svetrů, je to trochu výsměch,“ řekl Kovanda.
Schäuble k tomu dodává, že Němci kvůli tomu nemusí fňukat a měli by si zvyknout na to, že některé věci nelze považovat za samozřejmost.
Podle něj by lidé v situaci, kdy evropští lídři vyjádřili obavy ohledně možnosti výpadků elektřiny letos v zimě měli nakoupit i pár praktických věcí nutných k přežití bez elektrické energie.
„Měli by mít doma vždy pár svíček, sirek a baterku,“ řekl Schäuble pro Bild-TV.
Exministr dále upozornil Němce, aby si přestali myslet, že stát vyřeší některé finanční problémy, jako je prudce rostoucí inflace a náklady na energie.
Server BusinessInsider.com v článku zmiňuje i fakt, že Rusko nadále brzdí dodávky zemního plynu do Evropy poté, co Západ uvalil sankce na Moskvu za invazi na Ukrajinu. Dále připouští, že v důsledku nedostatku energie raketově vzrostly ceny energie a následkem toho už někteří lidé mají problém si dovolit jídlo a další základní položky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.