„Roste počet českých turistů na Kypru a plnohodnotné fungování zastupitelských úřadů je něco, co se nám velmi hodí a vítáme to,“ komentoval šéf české diplomacie obnovení činnosti kyperské ambasády, která byla v červenci 2013 dočasně uzavřena z úsporných důvodů.
Zaorálek svého kyperského kolegu požádal o podporu při jednání o přesídlení Evropského bankovního úřadu (EBA). Instituce zajišťující dohled na evropskými bankami má zatím své místo v Londýně, po odchodu Británie z Evropské unie by se však měla přestěhovat. „Jednáme teď na všech stranách, abychom vytvořili dobrou pozici pro Českou republiku. Je o to veliký zájem, ale proč to nezkusit,“ řekl ČTK Zaorálek.
Šéfové diplomacií se během rozhovoru věnovali vývoji v Evropské unii. Zaorálek považuje za nezbytné, aby se členské země zabývaly rostoucími rozdíly v životní úrovni obyvatel jednotlivých států. „Existují rozdíly mezi severem a jihem, mezi východem a západem. A ty rozdíly jsou velkým problémem do budoucna. Pokud si s nimi neporadíme, tak se mohou stát velmi nebezpečným faktorem při jakékoli další krizi,“ míní ministr.
Zaorálek se zajímal i o aktuální vývoj sporu mezi severní a jižní částí Kypru. Ostrov je totiž od roku 1974 rozdělen. Severní část se silnými vazbami na Turecko vyhlásila v roce 1983 Severokyperskou tureckou republiku. S výjimkou Turecka však není mezinárodně uznána.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp