Nikdy neříkej nikdy. Ačkoliv všechny výzkumy veřejného mínění slibují ve Francii za rok duel Emmanuela Macrona proti Marine Le Penové, prezidentské volby nejsou každopádně rozhodnuté dopředu. Překvapení může přijít v této zemi, navyklé na volební infarkty, jak na levoboku, ale také na pravoboku. Nevěřte zkrátka tomu, co všichni říkají. Může to být ale… coup d’état?
Tradice francouzských režimů, na němž vznikl i tento Páté republiky, za nímž stál generál Charles de Gaulle, má všechny rysy toho, čemu se obvykle říká převrat (coup d’état). Tradice bonapartismu, totiž jistého Korzičana jménem Napoléon I. Bonaparte, přece nebyla jiná. Po něm přišel i Louis Napoléon, takřečený Napoléon III., který se dostal k moci v roce 1852 také pučem. Francii obchází 200 let od úmrtí prvního Bonaparta a rok před prezidentskými volbami zkrátka jedno... politické strašidlo.
Perspektivy starých nových pořádků
Jaro je tady a terasy ožily. Ve Francii začalo od minulé středy 19. května jarní rozvolňování: perspektivy politické obnovy jsou ale zatím stále zatíženy covidovou krizí a východisko se zdá být v nedohlednu. Ale první příznaky se přece jenom objevují. Přinese léto s prvními volbami, těmi regionálními koncem června, nové politické naděje? Nepůjde ale nakonec jen o návrat starých pořádků? Zdá se totiž, že stále více lidí si přeje, aby vláda posilovala jejich bezpečnost, což je s ohledem na nedávné akty banditismu, jenž se mísí pravidelně s terorismem, více než pochopitelné.
Minulý pátek zveřejnil institut pro průzkum veřejného mínění BVA hodnocení popularity za měsíc květen: prezident Emmanuel Macron a premiér Jean Castex vyskočili prudce vzhůru. Týden poté, co se ve Francii otevřely obchody, bary a restaurace, kina i muzea… stoupá u veřejnosti i naděje na další rozvolňování, naplánované v červnu. Oba, Macron i Castex, poskočili ve výzkumech oblíbenosti na úroveň 42 %. Kdo by si myslel, že jde o zázrak, ten by se ale mýlil. „BVA potvrzuje to, co jsme viděli již minulý měsíc, totiž malé zlepšení o dva tři body,“ připomíná Paul Cébille z výzkumné agentury Ifop v deníku 20 minutes. Výsledek 40 % příznivých názorů podle něj fakticky znamená, že „neexistuje žádný převážně pozitivní úsudek o akci hlavy státu“.
Dokonce ale i Emmanuel Macron jasně pochopil, že Francouzi chtějí slyšet to, s čím jsou každodenně konfrontováni. Prezident „nového světa“ sice nevypadá právě autenticky, když z výše své jupiterské perspektivy náhle hovoří o tom, že „bez bezpečí není svobody“ a ušklebuje se nad tím, že by se snad měly „legalizovat měkké drogy“. Nebylo tomu vždy tak, ale v atmosféře, kdy jsou na „obtížných předměstích“, jak zní novinářský eufemismus pro zradikalizované gangy, doslova za bílého dne zabíjeni policisté, kteří chtějí kontrolovat (třeba distributory drog), jsou tyto postoje více než zřejmé.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .