Letos 8 tisíc migrantů v ČR. Co Rakušan? Turecko: Netlačte, děláme, co můžeme

13.09.2022 11:17 | Zprávy

Policisté mají plné ruce práce. Od začátku roku zachytili na českém území již na 8 tisíc ilegálních migrantů. Naráží na ně v lesích, na polích, ale i ve městech. Podle cizinecké policie je teď situace dokonce horší než v roce 2015, kdy vrcholila migrační krize v EU.

Letos 8 tisíc migrantů v ČR. Co Rakušan? Turecko: Netlačte, děláme, co můžeme
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto

Cizinecká policie má v poslední době hodně napilno.

„Výrazně vyšší počty jsou v letošním roce zaznamenány i oproti roku 2015, ve kterém evropské státy zasáhla migrační vlna,“ řekl LN šéf cizinecké policie Milan Majer s tím, že více než 7 tisíc zachycených migrantů představují Syřané, kteří přicházejí většinou z Turecka a v drtivé většině případů nestojí o pobyt v Česku, ale chtějí pokračovat do dalších zemí v západní Evropě, především do Německa.

Magda Foltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci upozornila, že za přílivem Syřanů z Turecka stojí zhoršující se ekonomická situace v zemi půlměsíce, což tvrdě dopadá i na Syřany, kteří v Turecku žijí již celé roky. Válka v Sýrii začala v roce 2011 a s různou intenzitou vlastně probíhá dodnes. Proto teď Syřané znovu zkouší štěstí s cestou do EU.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), probíral narůstající migrační tlaky se svým bavorským protějškem Joachimem Herrmannem. 

„Policie také provádí namátkové kontroly poblíž hranic se Slovenskem a na významných silničních a železničních tazích ve vnitrozemí. Důsledně dbáme na dodržování mezinárodních závazků,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že o této problematice minulý týden hovořil i se slovenským ministrem vnitra.

Z Turecka zaznívá, že země půlměsíce dělá všechno, co může, aby migrační krizi řešila. Zato u Evropské unie je to podle velvyslance jinak.

„Na Turecko je již nyní vyvíjen příliš velký tlak a zátěž v podobě nelegální migrace. Turecko přitom své závazky vůči EU plní, EU ale jen částečně,“ reagoval pro LN Bagiş. „Měli bychom se zaměřit na spravedlivé sdílení zátěže spojené s usazováním a finančními náklady, usnadnění dobrovolných návratů a zlepšení podmínek ve zdrojových zemích, nejnaléhavěji v severní Sýrii a Afghánistánu,“ pokračoval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lenka Šimůnková: Nejen zrůda Kozák. Viníkem smrti mé dcery je celý systém. Nedržím hubu

4:43 Lenka Šimůnková: Nejen zrůda Kozák. Viníkem smrti mé dcery je celý systém. Nedržím hubu

„Má dcera se měla vrátit domů. Mohla se vrátit domů, ale nevrátila. Mohli mít všichni klid. Mohla by…