„Michael Keenan i Magdaléna Vášáryová patří mezi naprosté špičky v oblastech svého zájmu s mezinárodním přesahem. V obou případech těchto velkých osobností získává čestný doktorát člověk, který je s Masarykovou univerzitou soustavně a dlouhodobě spojen, spolupracuje s ní a má k naší univerzitě blízký vztah,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Udělené doktoráty vnímá jako výraz uznání celoživotní práce Vášáryové i Keenana.
Magdaléně Vášáryové byl čestný doktorát udělen na návrh fakulty sociálních studií, na které Vášáryová přednáší. Magdaléna Vášáryová je, zvlášť v čase 35. výročí od listopadových událostí roku 1989, jedním ze symbolů našeho přechodu k demokracii. Její služba Československu, Slovensku a České republice je nedocenitelná a já si velice vážím toho, že přijala náš návrh a stala se čestnou doktorkou Masarykovy univerzity,“ uvedl děkan fakulty sociálních studií Stanislav Balík.
Magdaléna Vášáryová, narozená v učitelské rodině v roce 1948, se již v mládí proslavila herectvím. Vystudovala matematicko-fyzikální gymnázium a následně sociologii na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Herecká kariéra, která začala v roce 1970, jí přinesla širokou popularitu díky rolím ve filmech jako Marketa Lazarová či Postřižiny. Působila také na významných divadelních scénách včetně Slovenského národního divadla, kde pracovala až do roku 1990.
Po sametové revoluci se vydala na diplomatickou dráhu. Nejprve působila jako velvyslankyně Československé federativní republiky v Rakousku, čímž zahájila svou kariéru v mezinárodních vztazích. V roce 1999 se neúspěšně pokusila kandidovat na prezidentku Slovenské republiky, avšak její politické aktivity pokračovaly. Od roku 2000 do roku 2005 zastávala pozici velvyslankyně Slovenska v Polsku, kde posilovala vztahy mezi oběma zeměmi. Poté se stala státní tajemnicí na Ministerstvu zahraničních věcí Slovenska.
V roce 2006 byla zvolena poslankyní Národní rady za Slovenskou demokratickou a křesťanskou unii – Demokratickou stranu, mandát obhájila i v roce 2010. Ve stejném roce oznámila kandidaturu na primátorku Bratislavy, kde ve volbách skončila druhá.
V roce 2022 se kriticky vyjádřila k podpoře slovenského, českého a polského premiéra pro Ukrajinu během ruské invaze. Dle jejího názoru delegace premiérů blokovala koleje pro dodávky humanitární pomoci. „Přivezli aspoň potraviny?“ vyčítala jim tehdy Vášáryová.
S její kariérou je spojená kontroverze týkající se údajného podpisu Anticharty, dokumentu, kterým chtěl komunistický režim dokumentovat nesouhlas tehdejších významných osobností včetně těch kulturních s Chartou 77. Vášáryová ovšem podpis Anticharty vehementně popírá.
„Je nemožné obsáhnout všechny pocity, které mě dnes na Masarykově univerzitě obklopují. Nestává se člověku denně, že je poctěn udělením čestného doktorátu. Je to pro mě výjimečná událost,“ řekla Vášáryová s tím, že cesta za vzděláním a poznáním nesmí skončit získáním titulu, nýbrž musí být trvalou snahou. „Zlenivění nás – nejen osobně, ale i celou společnost – může moc stát. Musíme si uvědomit, že naše střední Evropa není místem, kde můžeme přešlapovat a myslet si, že události poběží okolo nás. Ne, všechny události se nás budou dotýkat a my se v nich budeme potřebovat opřít o vzdělané lidi,“ upozornila Magdaléna Vášáryová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová