Majdan? Násilný převrat s podporou Sorose, uvedl v MF DNES právník Rybin. Přidal historky. A toto se strhlo: Čtěte sami

05.03.2020 13:32 | Zprávy

„Euromajdan byl násilný státní převrat a Krym se již nikdy nevrátí do státního svazku Ukrajiny,“ říká v rozhovoru pro MF DNES Valentin Rybin, známý jako obhájce některých vězněných Rusů a lidí, kteří jsou na Ukrajině označováni tamní vládou za teroristy a separatisty. Článek si přečetl i analytik think tanku Atlantic Council Jakub Kalenský a pořádně jej rozpálil. O rozhovoru napsal, že se jedná o svinstvo a státu vyčetl, že nevydává dostatečné úsilí v boji proti dezinformacím. Excelentní iniciativy naopak prý dosahuje nevládní sektor, z něhož jmenuje například analytika Jakuba Jandu.

Majdan? Násilný převrat s podporou Sorose, uvedl v MF DNES právník Rybin. Přidal historky. A toto se strhlo: Čtěte sami
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ukrajinský právník Valentin Rybin

Rybin o Majdanu tvrdí, že se jednalo o státní převrat. „Byl to státní převrat, na kterém se podílely radikální nacionalistické skupiny financované oligarchy i ze zahraničí,“ tvrdí o dění, které vedlo k pádu prezidenta Viktora Janukovyče. Ukrajinské policisty, kteří na Majdanu bojovali s tehdejšími demonstranty, hájí. Sám působí jako obhájce lidí obviněných z velezrady, mezi něž patří například generálové bezpečnostní služby, kteří se postavili proti převratu v roce 2014. Dále tvrdí, že jsou jeho klienti lidé, kteří se „chopili zbraně a snažili se nějakým způsobem zabránit euromajdanskému převratu“.



Dění na Majdanu popisuje jinak, než dnes tvrdí oficiální ukrajinská vláda. „Účastníci euromajdanu házeli na představitele pořádkových sil kameny a lahve se zápalnou směsí a někdy po nich také stříleli. To vše za účelem násilného uchopení moci. A skutečnost, že to byl státní převrat, je mimo jiné prokázána i tím, že jedním z vůbec prvních aktů strůjců převratu byl zákon o amnestii, která se udílela účastníkům násilných a v mnoha případech také kriminálních činů, jež ukrajinské zákonodárství označuje jako násilné uchopení moci a porušení ústavního pořádku,“ popisuje. Zákon měl amnestovat asi 50 druhů trestných činů, mezi nimi například únosy lidí, způsobení těžké újmy na zdraví, svržení ústavních orgánů a násilné uchopení moci.

Tvrzení Ruska, že události lze nazývat fašistickým převratem sice odmítá, ale „převratu“ se podle něj „aktivně zúčastnily radikální nacionalistické organizace. Ty byly financovány ukrajinskými oligarchy a po převratu i ze státního rozpočtu“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vojenská konfrontace? Trump domluvil a v ČT nastalo zděšení

20:58 Vojenská konfrontace? Trump domluvil a v ČT nastalo zděšení

K Trumpovu inauguračnímu projevu se v České televizi vyjádřili amerikanista Jiří Pondělíček, bývalý …