Mezi Ruskem a Gruzií po desítky let nepanují právě nejlepší vztahy. Oblasti Jižní Osetie a Abcházie se po léta chtěly od Gruzie odtrhnout, ale centrální vláda v Tbilisi něco takového odmítala připustit. Spory zašly dokonce tak daleko, že v létě 2008 mezi Gruzií na jedné straně a Ruskem, Jižní Osetií a Abcházií na straně druhé vypukla válka. Od té doby nad oběma oblastmi v podstatě drží kontrolu ruská strana a Gruzie se fakticky zmenšila.
V červnu 2019 vypukly v Gruzii protiruské protesty. ČTK upozornila, že hněv lidí vyvolalo chování ruského komunistického poslance Sergeje Gavrilova, který během jednání meziparlamentní unie pravoslavných usedl jako její nově zvolený předseda do křesla šéfa gruzínského parlamentu a pronesl projev v ruštině.
Prezidentka Gruzie Salome Zurabišviliová v reakci na nepokoje označila Rusko za „nepřítele“ své země a „okupanta“.
Jenže tím to neskončilo. O slovo se přihlásil moderátor gruzínské televize Rustavi 2 Giorgi Gabunia, který na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina pronesl celou řadu slov, která by děti raději neměly slyšet.
„Voloděnko, ty feno jedna toulavá, ty hovno psí, ty pizdo jedna prodejná, v naší krásné zemi není místo pro takového ubohého tvora, jako jsi ty. Ty jsi podlý okupant. Jdi do hajzlu i se svými otroky. Jebu tvou mámu. Ach, tvoje matka je mrtvá. Jak smutné. Ani nemluvit. Ať hoří v pekle, spolu s tebou a s tvým otcem. Chtěl bych se vysrat na váš hrob. Amen. To je Post Scriptum a já, Giorgi Gabunia,“ vypálil na kameru moderátor.
Podle informací agentury Reuters se ruská strana proti slovům gruzínského moderátora brzy ohradila. Gabuniovo vystoupení bylo označeno za „hanebnou a nepřijatelnou provokaci radikálních politických sil, které se snaží poškodit vzájemné vztahy“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že výbuch byl nehodný gruzínského lidu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp