Migrace a multi-kulti: Klaus st. vytáhl starší výrok. A i další

05.02.2020 13:24 | Zprávy

Václav Klaus dokázal překvapit sám sebe, když si na počátku roku 2020 přečetl, co napsal v roce 2002. Pochválil se, jak již před osmnácti lety vyslovil varování, která jsou platná dodnes. A dočkal se označení „jájínek“.

Migrace a multi-kulti: Klaus st. vytáhl starší výrok. A i další
Foto: Daniela Černá
Popisek: Václav Klaus

Exprezident Václav Klaus užasl nad svou předvídavostí a aktuálností svých myšlenek i po 18 letech.

Již dlouhou dobu bojuji s oslabováním národního státu, a přesto mne překvapilo, že jsem si již 30. července 2002 opsal: ‚Autorita a řízení národního státu začíná být vážně narušována transnacionálními a subnacionálními silami‘,“ citoval Klaus sám sebe.

Má pocit, že se rodí jakýsi nestát, protože národní stát je ničený nadnárodními strukturami, které zvláštním způsobem interpretují lidská práva.  

„Počátkem minulé dekády jsem se na různých fórech opakovaně utkával s ideologem třetích cest (a velkým kamarádem Tonyho Blaira) Anthonym Giddensem. Ten tehdy hlásal, že je třeba provést „demokratizaci demokracie“, neboť podle něho „dnešní demokracie není dostatečně demokratická“. Teď mi dochází, že právě toto myšlení stálo u zrodu (a dnešní fanatické obhajoby) tzv. liberální demokracie. Nám nebezpečí tohoto konceptu (a v realitě existujícího systému) došlo až teprve nedávno. Někteří ho nevidí ani dnes,“ pokračoval Klaus.

Už v roce 2002 dospěl také exprezident k závěru, že politici, kterým se nelíbí, jak se chovají jejich voliči, říkávají, že problémy dnešního světa jsou příliš složité a voliči jim nemohou porozumět. Klause zaujalo, že se takto vyjadřoval prezident USA J. F. Kennedy na počátku 60. let 20. století.

Klaus si vzpomněl také na britského komentátora Johna O´Sullivana, který již v onom roce 2002 popsal, co je podle něj multikulturalismus. Je to uznání toho, že člověk, který chce žít v naší společnosti, nemusí akceptovat její zvyklosti.

„To je kanonický výrok. To se mi zdá být skvělou definicí tohoto zdánlivě složitého fenoménu. Asi od něho (a od tohoto jeho článku) už mám v sobě pevně zabudován názor, že ‚migrace není lidské právo‘. John k tomu dodával dnes zcela politicky nekorektní výrok, že je ‚právem každého státu hájit své specifické kulturní charakteristiky a svou politickou komunitu‘. To už EU neumožňuje,“ vyjádřil svůj neochvějný názor někdejší prezident.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…