Ministr Staněk napsal ředitelům galerií, kteří se přimlouvali za Fajta. Sepsal všechny jeho průšvihy

07.05.2019 19:45 | Zprávy

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odpověděl na dopis desítek ředitelů světových muzeí a galerií, kteří se postavili za bývalého ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta. Staněk ho v polovině dubna odvolal. V odpovědi adresované ředitelce Státních uměleckých sbírek Drážďany Marion Ackermannové uvedl, že Fajt si protiprávně a svévolně přisvojil finanční zdroje na úkor svých zaměstnanců, stejně jako část jejich duševního vlastnictví. Staňkův dopis Ministerstvo kultury zaslalo dnes ČTK.

Ministr Staněk napsal ředitelům galerií, kteří se přimlouvali za Fajta. Sepsal všechny jeho průšvihy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odvolaný generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt

Podle ministra také bývalý ředitel uzavíral pro NGP nevýhodné smlouvy a kontroly zjistily předražené veřejné zakázky, nerespektování rozpočtových pravidel a vstupování do smluvních vztahů bez dostatečného finančního krytí. „Řadu vážných pochybení, které odhalila veřejnosprávní kontrola, potvrzuje i stanovisko zaměstnanců NGP, jejichž odborová organizace vyjádřila ve svém prohlášení s odvoláním pana Fajta jednomyslný souhlas,“ uvedl Staněk.

Fajt od počátku důvody svého odvolání odmítá a považuje svůj konec v čele NGP za politickou zakázku. S vyjádřením odborové organizace, které má ČTK k dispozici, Fajt nesouhlasí.

Odboráři Fajtovi vytýkají mimo jiné personální obměny na vedoucích místech v galerii, způsob výběru ředitelů, málo časté vyplácení ročních odměn zaměstnancům a z toho plynoucí nerovný přístup k nim či autorský honorář určený generálnímu řediteli, což je důvod zmiňovaný Staňkem jako jeden z největších Fajtových prohřešků. Podobné smlouvy ale uzavírají i další ředitelé státních příspěvkových organizací, mluvil o ní ředitel Národního divadla Jan Burian.

„V galerijních odborech jsou asi tři desítky lidí, tedy přibližně desetina celkového počtu zaměstnanců, který činí 222 systemizovaných míst a přibližně 280 přepočtených, neboť ne každý má celý pracovní úvazek,“ řekl dnes k dopisu odborářů ČTK Fajt. „Galerijní odbory si v minulosti pletly svoji historicky určenou úlohu a vměšovaly se rády do obsazování ředitelů instituce. To jim v žádném případě nepřísluší, a tak činí i nyní,“ uvedl Fajt.

Staněk dopis adresoval Ackermannové, protože drážďanská galerie na svém webu podpůrný dopis Fajtovi uveřejnila. Prvních 12 ředitelů významných institucí se pod něj podepsalo už v den Fajtova odvolání, později se přidaly tři desítky dalších.

Mezi podepsanými jsou šéf Metropolitního muzea v New Yorku Max Hollein, ředitel Centre Pompidou Bernard Blistène, ředitel Muzea moderního umění v New Yorku Glenn D. Lowry, Tristram Hunt z londýnského Victoria and Albert Musea, Miguel Falomir Faus z madridského muzea Prado nebo šéfka skupiny britských muzeí Tate Galery Maria Balshawová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdyby Němci měli rozum... Ivan Hoffman vidí poučení z krvavých Vánoc

9:09 Kdyby Němci měli rozum... Ivan Hoffman vidí poučení z krvavých Vánoc

POHLED IVANA HOFFMANA Němci jsou toxičtí sousedé, kteří se adaptovali na terorismus. Mít se na pozor…