„Zopakoval jsem a potvrdil nabídku firmy Aero Vodochody na L-39NG. Rovněž jsem mu potvrdil, řekněme, formu možného nákupu či prodeje vláda-vláda, to je samozřejmě záštita ze strany České republiky,“ řekl Metnar novinářům. Podle něj s rakouským ministrem hovořil i o parametrech nového letounu.
O časovém horizontu případného prodeje letadel Metnar hovořit nechtěl, neboť podle něj na rakouské straně stále probíhá prověřování předchozích nákupů letounů Eurofighter. Kunasek na tiskové konferenci podle agentury APA řekl, že se o obraně vzdušného prostoru nad Rakouskem bude rozhodovat až v polovině roku.
Agentura APA uvedla, že české letouny jsou výrazně levnější, zároveň ale i pomalejší než letouny, které Rakousku nabízejí jiní výrobci.
Český ministr se svým rakouským kolegou hovořil také o společných armádních cvičeních. „Teď se připravuje nové cvičení COOPSEC 2019 a bude v Maďarsku. Tohoto cvičení se rovněž bude účastnit i armáda České republiky,“ řekl Metnar.
Český ministr obrany zároveň upozornil, že se poslední cvičení Středoevropské obranné spolupráce (CEDC), které se účastní kromě Česka a Rakouska také Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Slovinsko a jako pozorovatel i Polsko, uskutečnilo v roce 2017. Zhruba týdenní cvičení v severorakouském Allentsteigu se tehdy soustředilo na ochranu vnějších hranic. Také letošní cvičení v Maďarsku, které by se mělo uskutečnit podle Metnara v říjnu, by mělo mít podobnou náplň. „Zaměření toho cvičení bude posílení a ochrana vnější hranice,“ uvedl ministr.
Podle prohlášení Ministerstva obrany se v loňském roce uskutečnilo v obranné spolupráci Česka s Rakouskem čtyři desítky akcí, zejména v oblasti vzdělávání a výcviku.
Kunasek na tiskové konferenci Česko označil za „jednoho z nejdůležitějších a nejspolehlivějších mezinárodních partnerů Rakouska“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab