Coveney poděkoval Česku za solidaritu i podporu obtížně vyjednané dohody ohledně odchodu Spojeného království z EU, jehož termín je nyní stanoven na konec října. „Brexit bez dohody by znamenal ztráty pro Británii i pro ostatní státy EU,“ zdůraznil Coveney v souvislosti s možností, že by dohoda nebyla naplněna.
Ani Petříček nechce, aby vztahy s Británií vedly po jejím odchodu z EU k výrazným ekonomickým ztrátám. Chce proto zajistit blízké vztahy mezi EU a Británií po brexitu. Zároveň uvedl, že Česko má řadu společných zájmů s Irskem, v němž žije na 10.000 Čechů. „Za pět let se vzájemný obchod zdvojnásobil na pět miliard eur, sdílíme pohled na evropský rozpočet a zemědělskou politiku,“ dodal Petříček.
S Coveneym se setkal také premiér Andrej Babiš. Shodli se podle ministerského předsedy na tom, že brexit bez dohody by byl velký problém nejenom pro Irsko a Česko. „Proto jsme připraveni vyjednávat o konkrétních a férových alternativách. Samozřejmě jsme na jedné lodi a stále doufáme, že se s UK (Británií) nakonec dohodneme,“ uvedl na twitteru český premiér.
Britský premiér chce, aby z původní dohody zmizela takzvaná irská pojistka, která má zabránit vzniku kontrol na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden výrazné změny dohody odmítl. Irská pojistka podle něj garantuje stabilitu v Irsku a celistvost jednotného trhu Evropské unie. Podle německé kancléřky Angely Merkelové by ale bylo možné náhradu za pojistku nalézt.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab