„Pomáhejte budovat svět rovnosti užíváním genderově neutrálního jazyka. Pokud si nejste jisti, zda oslovujete muže či ženu, vycházejte z toho, že oslovujete skupinu,“ požaduje ve svém tweetu OSN, která doporučuje užívání genderově neutrálních označení oproti těm genderově zabarveným, jakou jsou například přítel a přítelkyně nebo manžel a manželka.
OSN se nelíbí, že řada profesí v angličtině obsahuje slovo „man“. Například policista je „policeman“, hasič „fireman“, prodavač „salesman“. Takto genderově zabarvená anglická slova by nahradila užitím slov „police officer“ či „salesperson“.
What you say matters.
— United Nations (@UN) May 18, 2020
Help create a more equal world by using gender-neutral language if you're unsure about someone's gender or are referring to a group. https://t.co/QQRFPY4VRn #GenerationEquality via@UN_Women pic.twitter.com/koxoAZZuxq
Tento nápad se na sociálních sítích stal předmětem ostré kritiky.
„OSN vždycky neomylně rozezná, co je hlavním aktuálním problémem, který lidi znepokojuje. Neodbytně mi to připomíná ‚rozkazy sv. Václava‘ z Cimrmanovy hry Blaník,“ reagoval na výzvy OSN Miroslav Kalousek.
OSN vždycky neomylně rozezná, co je hlavním aktuálním problémem, který lidi znepokojuje. Neodbytně mi to připomíná “rozkazy sv.Václava” z Cimrmanovy hry Blaník. https://t.co/nmjBlS90ok
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) June 1, 2020
Podle novináře Pavla Šafra však není problém ve výzvě, aby se policistce neříkalo „policajtomuž“ a předsedkyni „židlomuž“. „Problém je v tom vysvětlení: more equal world (rovnější svět). Z toho se mi dělá zle. Hlavní ale je, že celá zpráva je chybná. OSN k ničemu nevyzývá. Ruka, která posílá tyto tweety, není OSN,“ vyjádřil svůj názor.
Problém není ve výzvě, aby se policistce neříkalo policajtomuž a předsedkyni židlomuž. S tím souhlasím. Problém je v tom vysvětlení: more equal world. Z toho se mi dělá zle. Hlavní ale je, že celá zpráva je chybná. OSN k ničemu nevyzývá. Ruka, která posílá tyto tweety, není OSN.
— Pavel Šafr (@pavelsafr) June 1, 2020
Drtivá většina lidí – jak monitorovaly Novinky – si dělá z výzvy legraci a pozastavuje se nad agendou, kterou se organizace zabývá, nebo se ptá, jestli se autoři zbláznili. Opakují se také odkazy na známé antiutopické dílo „1984“ spisovatele George Orwella. Organizaci lidé naopak vyzývají, aby se zabývala tím, co je skutečně důležité.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab