Místopředseda rozhlasové rady žaluje na své kolegy. Když si to s ním chtěli vyříkat, zdrhnul

09.06.2019 5:20 | Zprávy

Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky se bude na svém jednání v příštím týdnu zabývat „podnětem“ místopředsedy Rady Českého rozhlasu Jiřího Vejvody. V něm tak trochu fušuje zákonodárcům do řemesla, když navrhuje, aby se v budoucnu změnil systém volby do mediálních rad. Proč?

Místopředseda rozhlasové rady žaluje na své kolegy. Když si to s ním chtěli vyříkat, zdrhnul
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vzpomínkový pietní akt při příležitosti 71. výročí Pražského povstání a konce druhé světové války před budovou Českého rozhlasu

Kvůli výrokům Vítězslava Jandáka, který se na dubnové veřejné schůzi rozhlasové rady jadrně ohradil proti drsným mediálním útokům na svoji osobu, především ze strany publicisty Jiřího Černého, jenž v rozhovoru pro denikn.cz prohlásil: „Z téhle party (rozhlasové) nevěřím nikomu ani slovo. A rozhlasová rada, ve které je Vítězslav Jandák a podobné kreatury?“

Vejvoda v dopise senátorům na základě vlastních zkušeností z poslední doby klade otázky, zda jsou dosavadní průběh i samotný systém voleb do mediálních rad natolik vhodné, aby podobným, ne-li zásadnějším problémům dokázaly předcházet. Apeluje proto na společenskou odpovědnost, která by měla při volbě do těchto rad dávat přednost kandidátům s patřičným vzděláním a odbornou profesní kariérou. Kandidátům, které nominovaly dlouhodobě ověřené a úctyhodné instituce. „Druhý podnět je systémový. Domnívám se, že o členech Rady ČT a Rady ČRo by měly rozhodovat v poměru 50:50 obě komory Parlamentu ČR, tedy jak Poslanecká sněmovna, tak Senát. Ve větším počtu a širším spektru volitelů by se mohlo lépe naplnit ustanovení příslušných zákonů o veřejnoprávních médiích, které konstatuje, že v těchto dvou Radách mají být zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy,“ navrhuje Vejvoda.

Při posledních volbách do Poslanecké sněmovny přišlo k urnám skoro 61 procent voličů, účast ve druhém kole těch senátních byla přes 16 procent.   

Jiří Vejvoda se od Jandákových výroků distancoval až po pěti dnech po konání dubnové veřejné schůze, a to dopisem Syndikátu novinářů, v němž svoje mlčení vysvětluje tím, že „byl v šoku“. K napsání ho možná ponoukl bývalý šéf rozhlasové stanice Vltava Petr Fischer, na svém twitteru po zmíněné schůzi 26. dubna napsal: „Že je p. Jandák hulvát a kulturně limitovaný se ví, ale že proti jeho agresivním výpadům vůči J. Černému a dalším důrazně neprotestují předsedkyně rady Dohnálková ani rádoby solidní Jiří Vejvoda ani profesor dermatologie Arenberger, je na pováženou.“ Petr Fischer má „dlouhé prsty“ v kulturně-mediální frontě, Jiří Vejvoda se živí také jako moderátor festivalů a podobných akcí. Právě z tohoto důvodu se na poslední veřejnou schůzi rozhlasové rady nedostavil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové

Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vylhaný rozpočet.“ Zbystřit by měli podnikatelé. Ekonom Pikora rozebral, co vláda zplodila

19:19 „Vylhaný rozpočet.“ Zbystřit by měli podnikatelé. Ekonom Pikora rozebral, co vláda zplodila

Sněmovna v úterý schválila návrh státního rozpočtu pro rok 2025 z dílny ministra Zbyňka Stanjury. Ro…