Nynější muž byl ženou až do 57 let, byl řádně sezdaný a z tohoto manželství má dvě děti. Podle rakouského důchodového systému by taková žena mohla jít do důchodu v 60 letech. Po změně pohlaví těsně před odchodem do důchodu ale muž musí podle rozhodnutí soudu pracovat až do svých 65 let.
Muž požádal po završení šedesátky o starobní důchod, což ale penzijní pojišťovna odmítla, protože podle zákona muži odcházejí do důchodu až ve věku 65 let. Rakušan to zkusil soudně s tím, že má nárok na dřívější odchod do důchodu, protože stále má ženské pohlavní orgány, a tak by se s ním mělo zacházet jako se ženou.
Navíc téměř celý svůj pracovní život byl ženou, porodil dvě děti a vychoval je. Krajský soud a poté i Vrchní soud ve Štýrském Hradci ale muži nevyhověly. Rozsudek podle informací serveru Echo24.cz před nedávnem potvrdil i Nejvyšší soud.
V jiném případu, který vytvořil precedens i u Evropského soudního dvora, šlo o muže, který prodělal změnu pohlaví a už jako žena požádal o starobní důchod ve věku 61 let a soudy jeho žádosti vyhověly.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.