„Toto rozhodnutí Ukrajině umožní posílit svou technologickou výhodu na bojišti a účinněji zničit nepřítele,“ řekl Umerov podle serveru Kyiv Independent.
Ukrajina také pracuje na zvýšení domácí výroby, jejímž cílem je v roce 2024 vyrobit alespoň 1 milion dronů.
Vedle toho má Ukrajině pomoct speciální zbraň z amerického arzenálu – nášlapná mina známá pod označením ADAM. Jde o pozemní protipěchotní minu, která má jednu zvláštnost. Po čase se dokáže sama deaktivovat, takže nebude ohrožovat civilisty. Miny mají Ukrajinci dostat v rámci dalšího balíčku vojenské pomoci ve výši 275 milionů dolarů.
Server Kyiv Post napsal, že po aktivaci se z miny uvolní na 600 úlomků, které vyletí rychlostí 900 metrů za sekundu. A zraní vojáky pohybující se v okolí. Miny lze vystřelit z děla a až dopadnou na místo, leží a čekají na svou oběť.
Další pomoc se Ukrajincům dostane od Britů. Dostanou další rakety dlouhého doletu Storm Shadow.
Na summitu G20 v Brazílii 20. listopadu premiér Kier Starmer řekl, že jeho vláda „zdvojnásobuje“ svou podporu Ukrajině, ale vyhýbal se zveřejňování podrobností. Britská vláda nepotvrdila celkový počet dodaných zbraní od začátku války. O další britské pomoci, která je pokytována Ukrajině, informovala agentura Bloomberg.
Rusko za poslední týden dobylo téměř 235 kilometrů čtverečních (90 mil čtverečních), což je podle analýzy nejvyšší číslo v roce 2024.
Ruské síly pokračují ve významných taktických postupech v západní Doněcké oblasti a přibližují se k obklíčení Velké Novosilky. V této části fronty v Doněcké oblasti prý Rusové postupují úplně nejrychleji.
Moskevské jednotky také údajně postoupily o 33 kilometrů čtverečních poblíž Pokrovska, klíčového logistického centra v Doněcké oblasti, 10 kilometrů čtverečních na východě Charkovské oblasti a 4 kilometry čtvereční u Časiv Jaru.
Pokud budou Rusové dál úspěšně postupovat, podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) si otevřou cesty do východní Dněpropetrovské a Záporožské oblasti. Několik ruských proválečných blogerů 25. listopadu tvrdilo, že ruské síly obsadily Romanivku (severovýchodně od Vuhledaru) a získaly další území v podobě polí obklopujících osadu.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.