Mezinárodní koalice dronů vedená Velkou Británií a Lotyšskem plánuje do konce roku 2024 shromáždit 1,8 miliardy eur na podporu Ukrajiny, oznámil 25. listopadu ministr obrany Rustem Umerov. Samotné Lotyšsko letos na toto úsilí vyčlení 20 milionů eur, Umerov neupřesnil, kolik peněz ostatní země vyčlení na koalici dronů.
„Toto rozhodnutí Ukrajině umožní posílit svou technologickou výhodu na bojišti a účinněji zničit nepřítele,“ řekl Umerov podle serveru Kyiv Independent.
Ukrajina také pracuje na zvýšení domácí výroby, jejímž cílem je v roce 2024 vyrobit alespoň 1 milion dronů.
Vedle toho má Ukrajině pomoct speciální zbraň z amerického arzenálu – nášlapná mina známá pod označením ADAM. Jde o pozemní protipěchotní minu, která má jednu zvláštnost. Po čase se dokáže sama deaktivovat, takže nebude ohrožovat civilisty. Miny mají Ukrajinci dostat v rámci dalšího balíčku vojenské pomoci ve výši 275 milionů dolarů.
Server Kyiv Post napsal, že po aktivaci se z miny uvolní na 600 úlomků, které vyletí rychlostí 900 metrů za sekundu. A zraní vojáky pohybující se v okolí. Miny lze vystřelit z děla a až dopadnou na místo, leží a čekají na svou oběť.
Další pomoc se Ukrajincům dostane od Britů. Dostanou další rakety dlouhého doletu Storm Shadow.
Na summitu G20 v Brazílii 20. listopadu premiér Kier Starmer řekl, že jeho vláda „zdvojnásobuje“ svou podporu Ukrajině, ale vyhýbal se zveřejňování podrobností. Britská vláda nepotvrdila celkový počet dodaných zbraní od začátku války. O další britské pomoci, která je pokytována Ukrajině, informovala agentura Bloomberg.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.