Vznik knihoven jako kulturních a informačních institucí posvětil už T. G. Masaryk. V tomto duchu se tyto instituce rozvíjely i po listopadu 1989. Zejména v posledních letech přišel ve knihovnictví skutečný boom.
- SLEDUJEME téma: DPH
Rozkvět knihovní sítě končí. Začínáme šetřit
Nyní se však zdá, že zlaté časy knihoven končí. Instituce jsou nuceny šetřit, což se logicky projevuje především v počtu zakoupených titulů. V konečný zvrat k lepšímu přitom knihovníci příliš nedoufají. „Návrh je domluvený na úrovni vlády, dá se předpokládat, že zvýšení projde také parlamentem," nedělá si iluze ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Gec. Se zvyšováním členských poplatků, tedy řešením, které zvolila řada knihoven, však Gec nesouhlasí. Podle něj vybrané peníze stejně nepokryjí finanční díru, kterou knihovny pocítí.
Ke zvyšování poplatků se naopak musela uchýlit třeba Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové. Místo původních 120 Kč zde dnes dospělý čtenář zaplatí dvě stovky. Kromě tohoto opatření se knihovna chystá i šetřit. Projeví se to především na počtu beletrických titulů. Královéhradecká instituce také pronajímá své prostory školám nebo výtvarníkům na výstavy. Ani tak si však knihovna nevydělá tolik peněz, o kolik ji připraví reforma.
„Nebudeme si moci dovolit mít několik exemplářů dané knihy, úspěch bude mít aspoň jeden od těch doopravdy důležitých titulů," uzavírá knihovnice Dana Novotná.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: qot