„Je stále jasnější, že téma tzv. politických neziskovek už nelze přehlížet. Je něco jiného, když si lidé založí nějaký spolek, financují ho a na tomto základě pak vyvíjejí nějakou činnost. Jakmile ale neziskový sektor převezme roli politických stran, navíc z peněz zahraničních vlád, pak se dostáváme do zásadního konfliktu s tím, jak by měl fungovat náš systém,“ říká pro ParlamentníListy.cz právník Tomáš Nielsen.
A upozorňuje na článek 5 Ústavy, podle kterého je náš politický systém založen „na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran“. Strany podléhají regulaci, která je poměrně striktní a v poslední době se ještě zpřísňuje. „Politické neziskovky nic takového řešit nemusí, přesto začaly ovlivňovat politické dění víc, než je zdrávo,“ podotýká právník.
Problém vidí v tom, jak nekriticky názory těchto neziskovek přebírají média, včetně těch veřejnoprávních, a tím dochází k manipulaci veřejného mínění. „Experti“ z neziskového sektoru, které vídáme na obrazovce České televize nebo třeba na Seznam Zprávách, jsou podle něj často lidé bez relevantního vzdělání nebo zkušenosti v oboru. „Jsou to lidé, kteří nikdy ničeho nedosáhli, pouze vystupují za nějakou neziskovku, ať už si taková organizace říká think tank, observatoř nebo jinak,“ povšiml si.
Organizace Evropské hodnoty například několik let zásadně ovlivňovala veřejné mínění při zdůrazňování hrozby z Ruska a boji proti nebezpečí dezinformací. Spolupracovala s vládou i poslanci a její zástupci dostávali prostor v České televizi i dalších médiích.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo