„Chceme využít všechny nástroje právního státu k ochraně naší demokracie. Chceme rozbít pravicově extremistické sítě, připravit je o příjmy a odebrat jim zbraně. Skutečnost, že tolik lidí se v tuto chvíli staví proti nenávisti a za demokracii, je pro nás povzbuzením i posláním. Jde o obranu naší otevřené společnosti před jejími nepřáteli,“ představila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová z SPD spolu s prezidentem Spolkového úřadu pro ochranu ústavy Thomasem Haldenwangem a prezidentem Spolkového kriminálního úřadu Holgerem Münchem nový balíček opatření na ochranu demokracie a boj proti pravicovému extremismu.
Nová represivní a preventivní opatření navazují na akční plán Spolkového ministerstva vnitra proti pravicovému extremismu z roku 2022 a reagují na aktuální vývoj.
Německá ministryně tzv. pravicový extremismus označila za „nelidskou ideologii“, jíž musí být zabráněno v dalším nahlodávání společnosti.
„K pravicově extremistickým sítím bychom měli přistupovat stejně jako ke skupinám organizovaného zločinu. S těmi, kdo se vysmívají státu, se musí vypořádat silný stát. To znamená důsledně trestat každý přestupek proti zákonu,“ prohlásila Faeserová.
Nový balíček obsahuje body – jako například „posílení odolnosti demokracie“, kde je zdůrazněna nutnost ochrany nezávislého Spolkového ústavního soudu.
K boji proti pravicovému extremismu také musí v Německu být „celostátní přístup“. „Státní orgány musejí v rámci svých zákonných pravomocí ukázat uznaným extremistům hranice na všech úrovních. Případné porušení zákona musí být účinně stíháno, aby byl vyslán jasný signál, že silný stát je nedílnou součástí obranné demokracie,“ uvádí se u tohoto bodu.
V dalším bodu se Německo bude pokoušet „vysušit finanční zdroje pravicově extremistických sítí“.
Bojovat se bude i s nenávistí na internetu. Z internetu by měl být odstraňován pravicově extremistický obsah: „Spolkový kriminální úřad dále rozvíjí své strategie a nástroje boje proti nenávistným projevům na internetu a personálně a organizačně se nastavil tak, aby zvýšil tlak na stíhání trestných činů na internetu, například pomocí hodnoticích projektů a vyšetřovacích postupů v digitálním prostoru.“
Konkrétně to znamená, že každý, kdo se na facebooku nebo instagramu vyjadřuje radikálně nebo zpochybňuje stát či jeho politiku, je podezřelý z pravicové agitace – a stává se podezřelým případem pro státní bezpečnost, uvádí německý deník Bild v souvislosti s případem školačky, která na TikToku sdílela video vyzdvihující AfD a připsala k němu, že Německo pro ni nepředstavuje jen „místo, ale domov“.
Ředitel školy na dívku zavolal státní bezpečnostní službu, tři policisté ji na konci února v důsledku těchto opatření ministryně vnitra odvedli z hodiny chemie. Žákyni bylo doporučeno, aby se napříště takových příspěvků „pro svou vlastní ochranu“ zdržela.
Podobně hodlá vláda postupovat i v souvislosti s bojem proti dezinformacím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.