Na Aktuálně vyšel článek o rostoucí kritice větrných elektráren v Německu. „Měšťáci jdou večer spát s dobrým pocitem, že se někde postavila větrná turbína,“ hřímal Matthias Wilkes letos v květnu do mikrofonu před Braniborskou bránou v centru Berlína. Společně s ním dorazil na místo dav odpůrců větrných elektráren z celého Německa. Podle organizátorů z Akčního svazu Pro Natur víc než 1500 lidí.
Matthias Wilkes je původem z Hesenska. Kousek od sídla Angely Merkel, spolu s ostatními demonstrujícími, protestoval proti výstavbě větrných elektráren v zemi. V Německu prý během posledních dvaceti let bylo postaveno okolo třiceti tisíc větrných elektráren, další by se měly dle článku začít stavět, kvůli přechodu Německa na své závazky k ekologičtější výrobě elektřiny.
Schvalování nových projektů však prý blokují mnohé žaloby a procesní námitky vůči těmto projektům. „Za velkou částí z nich stojí stovky spolků, podobných těm, které se letos na jaře vydaly protestovat do Berlína,“ uvedl server. Došlo však k poklesu výstavby větrných elektráren. Alespoň to tak vyplývá ze zveřejněné analýzy Odborné agentury pro větrnou energii na souši. „Za prvních devět měsíců letošního roku bylo podle ní v Německu uvedeno do provozu pouze méně než 150 větrníků o celkovém výkonu 514 megawattů. Za rok 2018 to bylo více než dva tisíce megawattů a v roce 2017 dokonce 4169. Oproti průměru za poslední roky se tak letos jedná o pokles o více než 80 procent a nejmenší výstavbu za poslední dvě dekády,“ uvedlo Aktuálně.
Tyto protivětrné iniciativy totiž poukazují na část německé ústavy, dle níž stát zodpovídá za ochranu přírody a zvířat. Dotované větrné elektrárny tak prý hyzdí krajinu, zabíjejí hmyz i netopýry. Dokonce tyto elektrárny mají nepříznivé dopady na lidské zdraví, a to kvůli zvukovým vlnám vznikajícím rotací vrtulí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle