Německo, na jehož prosperitě je z velké části závislá celá Česká republika, je v problémech. „Jasně se ukazuje, že obchodní model Německa jako motoru Evropy narazil. Spoléhal totiž na několik věci, které už neplatí,“ míní ekonom Vladimír Pikora. A vypsal faktory, které Německo brzdí.
Mezi hlavní důvody připomněl válku na Ukrajině a její dopady. Dopady z velké části samotné německé reakce na válku, když se dobrovolně vzdalo levných zdrojů z Ruska. „Už nemá levnou energii z Ruska. Zelená energie funguje jen několik měsíců v roce a záložní energii si odepsali ze zelených důvodů,“ popsal Pikora.
Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?Anketa
A upozorňuje na další východní mocnost, na Čínu. „Čína už jejich zboží tolik nekupuje, protože má vlastní,“ poukazuje Pikora na změnu politiky Číny.
Do kalkulace o úpadku německé ekonomiky zahrnul i východní Evropu. Ta se podle něho mění z levné montovny na poněkud dražší montovnu. „Východní Evropa má mnohé ceny jako ta západní, někdy i vyšší. Lidé proto potřebují vyšší platy. Koncová německá výroba je tak buď dražší, nebo méně zisková. Němci si žili nad poměry. Na růst jejich mezd už nebude,“ vypsal Pikora.
Za velkou částí úpadku stojí také zelená opatření zaváděná napříč Německem. „Ze zelených důvodů si Němci všechno zbytečně zdražili a jsou nekonkurenceschopní. Není se co divit, když ministrem hospodářství je zelený filozof bez znalosti ekonomie. I tam vládnou lidé bez předpokladu být dobrými ministry,“ míní ekonom.
K tomu se hlásí o slovo zvolený prezident USA Donald Trump, jenž oznámil, že členské státy NATO musí vložit daleko víc peněz z rozpočtu na obranu. „Německo musí začít platit za obranu. Amerika už asi Evropu bránit nebude,“ připomíná Pikora.
Nakonec se dostalo pozornosti i dotacím. „Když celou ekonomiku i Evropu dotuješ, nemáš najednou peníze. Máš sice dluh menší než socialistická Francie, ale stále je to šílené,“ shrnul Pikora koncept Německa jako motoru Evropy.
16. prosince proběhlo v Bundestagu hlasování o důvěře vládě Olafa Scholze. Z celkem 717 přítomných poslanců mu důvěru vyjádřilo jen 207, zdrželo se 116 a 394 hlasovalo proti kancléři. Toho dne tedy oficiálně padla německá vláda. Předčasné parlamentní volby by se měly uskutečnit 23. února 2025. Do té doby povládne Scholz v demisi. Poučí se Němci a zvolí si do čela politiky, kteří vyvedou zemi z krize?
Vladimír Pikora je skeptický. „Blíží se volby. Průzkumy ukazují, že většina voličů nic nepochopila a ve vládě budou zase zelení,“ napsal v závěru svého komentáře.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera