Německo obchází sakce vůči Rusku. Jsou to hrátky, divadélko, soudí ekonom Kohout. Zato Čína...

20.06.2019 15:49 | Zprávy

V posledním díle interview s Martinou Kociánovou se Pavel Kohout rozhovořil o budoucnosti EU, ale také o sankcích proti Rusku a o budoucnosti Číny. „Nejsem přesvědčen o tom, že sankce vůbec fungují,“ řekl ekonom a dodal, že například Německo je obchází. Na Rusku je prý stále poznat, že je to poražená země. Číňané podle něj mají se Západem společnou úctu k práci a podnikavost, své konkurenty si raději koupí, než aby válčili.

Německo obchází sakce vůči Rusku. Jsou to hrátky, divadélko, soudí ekonom Kohout. Zato Čína...
Foto: hns
Popisek: Pavel Kohout, ekonom

Martina Kociánová se Pavla Kohouta zeptala, zda je Evropská unie v současné podobě životaschopná. Dle ekonoma to záleží na definici životaschopnosti. „Pokud by šlo o to jen existovat, přežívat, vegetovat bez dynamiky, bez růstu a v zásadě pasivně nějakou dobu přečkávat, tak v tomto smyslu je EU pravděpodobně životaschopná. Ale pokud by šlo o to se zregenerovat a obnovit dynamiku, obnovit na tomto kontinentu skutečný život, ať už hospodářský nebo kulturní, tak v tomto smyslu myslím, že je to velmi nepravděpodobné,“ tvrdí.

K tomu, aby se EU přetransformovala, bude prý muset být nejdříve mnohem hůř. Ale kdy k tomu dojde, Kohout neví. „Upřímně řečeno, nevím. Když se podíváme na situaci před 10 lety, tak již tenkrát to vypadalo vážně. A když srovnám Evropu tehdy a nyní, a co jsem si tenkrát myslel, kde bude Evropa touto dobou, někdy v roce 2019, tak sice jsem nepochyboval o tom, že se finanční krizi podaří zvládnout, ale některé věci mě skutečně nepříjemně překvapují. Nečekal jsem, že zadlužení bude tak silné, že evropská bankovní krize bude trvat ještě v tomto roce.“ A dodal, že bankovní krize se dotýká i jinak silného Německa: „Německá vláda hodlá slučovat Deutsche Bank a Commerzbank, což jsou dvě největší banky, obě problémové, obě na hranici bytí a nebytí.“ Jeho výhled pro Evropu není příliš optimistický. Krize eurozóny je podle něj chronická, a do toho zasáhne i krize migrační a demografická, což bude mít dopady na sociální systémy v zasažených zemích.

Padla také otázka na efektivnost protiruských sankcí. „Nejsem přesvědčen o tom, že sankce vůbec fungují,“ řekl ekonom. Případů, kdy sankce zafungovaly, je prý v historii málo, a dlouhodobé sankce udržované z tradičních důvodů nefungovaly skoro vůbec. Jako příklad dal Kubu, na kterou Spojené státy uvalily embargo. „Mezitím jsou tyto sankce různě obcházeny a víme, že Německo docela čile a rádo s Ruskem obchoduje, nějakým způsobem se to dá vždy zařídit. Například ropovod, který běží mezi Ruskem a Německem, hovoří o tom, že spolupráce obou zemí je docela intenzivní a že politické hrátky jsou spíše jenom divadlem navenek. Trochu jinak to možná může vypadat mezi Amerikou a Ruskem, protože Amerika a Rusko v tomto směru jsou dost silní konkurenti, pokud jde o trh zemního plynu,“ vysvětluje Pavel Kohout. Právě kvůli zemnímu plynu prý USA na sankcích trvají. Nicméně podle Kohouta jsou zde větší hrozby pro Západ.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…