National Endowment for Democracy je vládní organizace USA, založená roku 1983 se záměrem podporovat demokracii v zahraničí. Je primárně financovaná Kongresem Spojených států prostřednictvím grantů. A teď otevřeně ohlašuje, že nemá peníze.
„National Endowment for Democracy (NED) v současné době nemůže získat přístup ke svým Kongresem přiděleným fondům, které udržují téměř všechny její granty a operace. V důsledku toho poprvé ve čtyřicetileté historii organizace nebyla schopna dostát svým závazkům a byla nucena pozastavit podporu pro téměř 2 000 partnerů po celém světě,“ stojí v prohlášení americké vládní organizace.
Organizace podle svých vlastních slov podporuje země, které jdou cestou demokratických reforem. Patří sem země v mimořádně obtížných podmínkách, jako je Ukrajina a Moldavsko.
„Korupce zůstává hlavním problémem v celém regionu, podkopává důvěru veřejnosti v demokratický systém a zpomaluje hospodářský pokrok a přistoupení k EU. I když se taktika liší, neprůhlednost zůstává. NED se snaží posílit podporu investigativních novinářů, kteří vrhají světlo na endemickou korupci a kleptokratické sítě. NED také podporuje iniciativy na úrovni jednotlivých zemí, které prosazují transparentnost a odpovědnost a umožňují klíčovým demokratickým zainteresovaným stranám – jako jsou politické strany, média a organizace občanské společnosti – sledovat a odhalovat korupční praktiky, předkládat případy příslušným orgánům a obhajovat institucionální a politická řešení,“ uvedla také americká vládní organizace.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.