Nerůstová neziskovka učí mládež, že české školství je špatné. Dostala na to od státu skoro 3 miliony

25.09.2024 4:45 | Analýza

O spolku NaZemi se hovoří zejména v souvislosti s teorií „nerůstu“, výrazně však také skrze své projekty zasahuje i do vzdělávání. Prostřednictvím projektu „Generace symbiocén“ spolek cílí na mladé lidi mezi 17 a 23 lety a hovoří s nimi o „hluboké společenské změně“. Na setkáních se mládež může dozvědět, „jak souvisí zvyšování nerovností s nadvládou a neokolonialismem“, o klimatické krizi, či je jim představován i samotný „nerůst“ a mají se potkávat s lidmi „pracujícími na systémové změně“. Za takovéto proškolení 36 účastníků došly z veřejných financí na základě rozhodnutí exministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) spolku miliony korun.

Nerůstová neziskovka učí mládež, že české školství je špatné. Dostala na to od státu skoro 3 miliony
Foto: Repro web Generace symbiocén
Popisek: Web projektu Generace symbiocén

O spolku NaZemi se v poslední době hovoří zejména v souvislosti s propagací hnutí „nerůstu“ i nákladnými aktivitami, na něž šlo z veřejných rozpočtů dohromady již přes 46 milionů korun. Například na projekt „Škola emancipace“ v roce 2020 tato organizace dostala až 23 358 355 Kč z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Spolek se „proslavil“ zejména skrze osobu Tadeáše Žďárského, jenž v něm pracuje od roku 2020 a od minulého roku je také v jeho předsednictvu. Právě Žďárský je též nejvýraznějším hlasatelem „nerůstu“ – teorie požadující zastavit ekonomický růst, okupovat podniky, rozdělit prostředky mezi pracující, stanovit maximální výdělek či omezovat bohaté.

„Ve společnosti posedlé růstem a s obrovskými nerovnostmi v rozdělení zdrojů je ale také důležité začít otevírat otázku limitů. Je nutné zajistit, aby omezené zdroje na planetě lidé nevyužívali na úkor ostatních či na úkor budoucích generací. Je tedy nutné zavést politiky zajišťující to, že se nepřekročí tzv. ekologické maximum. V této oblasti se nejčastěji diskutuje politika maximálního příjmu – tedy násobek příjmu minimálního, po jehož překročení by se všechny další příjmy danily 100 procenty,“ píše kupříkladu Tadeáš Žďárský ve své knize „Čas dorůst. Metody, jak dosáhnout vytyčených cílů“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …