Neziskovky v Rakousku dělají problémy. Odmítnutým žadatelům o azyl platí advokáty

09.12.2017 21:36 | Zprávy

Deník Kronen Zeitung přináší aktuální statistiky, které se týkají přistěhovalecké politiky země. Vyplývá z nich, že je Rakousko pro žadatele o azyl ze třetích zemí světa stále žádanou destinací. Stále hlasitěji se hovoří o negativním vlivu nevládních neziskových organizací.

Neziskovky v Rakousku dělají problémy. Odmítnutým žadatelům o azyl platí advokáty
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čekající na oběd

Jak deník uvádí, téma migrace v rámci rakouské společnosti stále silně rezonuje. „Mnozí se ptají, kolik přistěhovalců ještě země unese?“ konstatuje Kronen Zeitung s tím, že letos úřady evidují 55 923 žádostí o azyl, z nichž bylo 24 023 (43 %) uznáno jako oprávněných a jejich předkladatelé mohou zůstat v Rakousku. V České republice, kde žije o necelé dva miliony obyvatel více, loni požádalo o azyl asi 1500 lidí a za letošní rok je toto číslo přibližně stejné.

Kronen Zeitung připomíná, že zkraje loňského roku stanovila vládnoucí koalice SPÖ–ÖVP horní hranici pro počet žádostí o azyl ve výši 35 000. Té sice nebude pro letošní rok dosaženo, ale i tak je například v porovnání se zmiňovanou Českou republikou a dalšími státy bývalého východního bloku přistěhovalecká politika Rakousku poměrně štědrá. Byť na rakouské poměry došlo skutečně k viditelné změně „Kurzu“.

„Celkový počet odmítnutí v procesu žádostí o azyl se zvýšil v porovnání s loňským rokem o 110 %. Na druhou stranu, měsíčně rozhodují úřady stále o čtyřech až šesti tisících žádostech. Konkrétně tato čísla se příliš k lepšímu nemění,“ konstatuje nejčtenější rakouský deník a dodává, že administrativní zátěž je i nadále vysoká a Spolkový úřad pro migraci přijal dalších asi 100 úředníků.

Problémem zůstává, že až 75 % odmítnutých žadatelů o azyl se proti rozhodnutí odvolává. „Například v Německu jde o 50 %. Sílí také kritické hlasy na adresu nevládních neziskových organizací, které odmítnutým žadatelům o azyl platí advokáty. Dalším problémem je skutečnost, že ačkoli azyl nedostalo 25 492 lidí, deportována byla méně než polovina z těchto osob. Nejvíce letenek bylo vydáno do zemí jako jsou Nigérie, Gambie, Pákistán, Afghánistán či Švédsko.

„V rámci celého evropského kontinentu by mělo dojít k přehodnocení azylové politiky. Sdílet odpovědnost nemůže i nadále znamenat, že k nám může doslova každý žádat o pomoc. Často potom tito lidé čelí hořkému zklamání, protože jejich očekávání nejsou ani zdaleka naplněna. Ti z žadatelů o azyl, kteří nemají právo zůstat v Rakousku, by měli naši zemi opustit. Mnozí z nich bohužel nechtějí přijmout pravdu a pokoušejí se za pomoci advokátů protahovat celý proces co nejdéle,“ kritizoval Sobotka přístup migrantů i „neziskovek“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

20:17 Ptali jsme se v regionu na vládu. Lidé utíkali, nebo zuřili. Ale objevil se i Fialův fanoušek

Pravda a láska v ústech některých hodně zhořkla a zagresivněla… Svoboda slova je dnes ohrožena a my …